Трите летни сцени во Градскиот парк ќе ве импресионираат (ФОТО)

Град Скопје соопшти дека Комисијата за оценување ги избрала решенијата за трите летни сцени во Градскиот парк, за кој во мај беше објавен оглас за избор на партерни идејни решенија.

Најдобрите трудови добиваат награда од по 70 илјади денари и за секоја од трите локации Град Скопје ќе склучи договори со избраните автори.

Локација 1

Станува збор за локација која се наоѓа во првиот дел на паркот, во непосредна близина на езерцето. Ова решение, велат од Градот, е избрано зошто овозможува долготрајност со минимални трошоци за одржување и минимален физички импакт во езерото со околината

Сцената е поставена во средината на езерцето, а пристапот до неа е преку минимално димензионирана рампа.

Прочитајте и...  Силен земјотрес во Северна Каролина

-Сцената е замислена како едноставна лебдечка плоча над езерото, со дијаметар од 12 метри и е наменета за изведба на различни културни активности и е поставена на само 20 сантиметри над нивото на водената површина од езерото- велат од Град Скопје.

Локација 2

Сцената е предвидено да се наоѓа спроти Сточарски институт.

КОНОИД – локација 2

-Предложениот идеен архитектонски проект за отворена летна сцена во Градскиот Парк е воден од идејата за трансформабилност и приспособливост на сцената според различни сценарија на користење на овој простор со минимално влијание врз природата – тогаш кога има организирани настани на летната отворена сцена, но и тогаш кога нема организирани настани- велат градските власти.

КОНОИД – локација 2

Гледалиштето за оваа сцена се оформува со преместување на трибините кои, во оној период кога нема организиран настан на сцената, се поставени околу стеблата на поголемите дрвја кои се наоѓаат на локацијата и се користат како клупи.

Прочитајте и...  Хорот во Нигер: Шестмина француски туристи убиени во напад

Капацитетот на гледалиштето на сите трибини со седење е за околу 250 лица. Во однос на хортикултурното уредување, предвидено е целосно зачувување на високото зеленило во постојната состојба.

Локација 3

Третата сцена е предвидена во вториот дел на Градски, во непосредна близина на езерцето, спроти Кајак Кану клунот „Илинден 90“.

КОНУС – локација 3

Предложениот дизајн на сцената претставува една рамка во која како кулиса се појавува еден пресечен конус. Аудиториумот е вкопан со цел да се задоволат стандардите за непречено следење на сценската изведба. Гледалиштето обезбедува сместување на 403 гледачи на седење.

КОНУС – локација 3

-Секој ред е со широчина од 160 см и освен за седење може да се користи за понеформални собири и токму поради тоа не е предвидено поставување столчиња или друга опрема. Практично теренот е вкопан и нивелиран, а употребата на материјали е сведена на минимум, се со цел да се задржи природниот изглед на местото. Просторот е комплетно пристапен за лица со посебни потреби. Сцената е монтажна, комплетно изведена од челична конструкција. Кулисата која е во форма на пресечен конус се предвидува да биде изведена во бакар, а бочните страни на сцената од челична мрежа, обоена во бела боја- наведуваат од Град Скопје.

Прочитајте и...  Трамп не одговора на незгодни прашања: Си замина од прес кога новинарката му го постави ова (ВИДЕО)
КОНУС – локација 3

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат