Три шолји на ден од ОВОЈ ЧАЈ се СÈ ШТО ВИ ТРЕБА за добро здравје

Чајот од нане има смирувачко дејство, а ако се измеша со рузмарин и маточина, ги намалува нервозите.

Една лажица од оваа мешавина се прелева со 300 милилитри врела вода и треба да отстои десет минути.

Се пие трипати во денот, најдобро пред секој оброк. Чајот има смирувачко дејство, ги смирува симптомите на сува кашлица, го олеснува дишењето, а добро делува и во случаи на алергија.

Жените може да го пијат и при болни менструации. Нането смирувачки дејствува и при мигрени и мачнини. Со масажа со етерично масло од нане на слепоочниците лесно можете да ги смирите и тензичните главоболки.

Користете го нането и како зачин во храната, суво или свежо. Сушеното нане чувајте го во стаклен сад, на темно место. На овој начин може да трае и до една година.

Прочитајте и...  „Pearl Jam“ директно во сржта: „Gigaton“ во вистинско време ни укажува на грешките со природата

Прочитај повеќе

Кај нив нема криза: Викторија и Дејвид Бекам купија луксузен стан во Мајами!

Слободен печат

Има 20 години и заболела од корона: Главните симптоми за кои сите зборуваат, не се сите симптоми

Слободен печат

Елена Ристеска и во самоизолација е секси! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Pearl Jam“ директно во сржта: „Gigaton“ во вистинско време ни укажува на грешките со природата

Михаило Донев

Кучињата трагачи во борбата против коронавирусот: Го препознаваат заразениот пред појавата на симптомите?

Слободен печат

Ирина Шајк фотографирана со новото момче: Манекенката го фати најголемиот „женкар“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Љубов на дистанца: Парот кој се запозна во изолација ја воодушеви јавноста со идејата за состанок (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бекстрит Бојс“ се собраа против коронавирусот – Секој од својот дом и го запеаа својот голем хит (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на славните актери сама си ја скрати косата и прослави со фотографии во бикини (ФОТО)

Васко Спасоски

Мадона со синот направи журка во изолација: Вака звучат кога ќе ги здружат силите (ВИДЕО)

Слободен печат

Атрактивната српска пејачка сакаше да направи стој на раце, па „тресна“ на подот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Смислил како да ги нервира роднините дури и на далечина, им испраќа загрижувачки фотографии (ФОТО)

Слободен печат