Трето европско жариште: Преку 52.000 заразени и 3.500 починати

Во Франција, според најновите податоци досега од коронавирусот се заразени 52.128 луѓе, а починаа 3.523 лица и по бројот на смртни случаи таа земја е трета во Европа, а четврта во светот, веднаш зад Италија, Шпанија и САД.

Во Франција во вторникот починаа рекорден број на луѓе од новиот коронавирус – дури 490, соопштија здравствените власти на таа земја.

Како што пренесува Би-Би-Си, властите планираат пациентите во критична состојба да ги префрлат во Париз во помалку погодените региони.

Французите ги трансформираа брзите возови во привремени болници за лекување на заболените со Ковид-19, за да ги испратат и лекуваат пациентите во регионите каде епидемијата е под контрола / 1 април 2020, Париз, Франција / EPA-EFE/THOMAS SAMSON / POOL MAXPPP OUT

Во Франција, според најновите податоци досега од коронавирусот се заразени 52.128 луѓе, а починаа 3.523 лица и по бројот на смртни случаи таа земја е трета во Европа, а четврта во светот, веднаш зад Италија, Шпанија и САД.

Кривата која озчанува број на случаи со коронавирус во Франција нагло расте

Веќе три дена по ред, бројот на заболени во Франција расте, иако властите на таа земја се обидуваат да го забават ширењето на болеста, пишува порталот Франс24. Само за 24 часа, помеѓу понеделникот и вторникот, бројот на заразени порасна за 17 отсто, како и бројот на починати.

Прочитајте и...  Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв
Медициснки тим пренесува пациенти со Ковид-19 во хелихоптер, за потоа да бидат пренесени на лекување во германскиот град Есен /01 април 2020, Париз, Франција / Фото:EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Директорот на Агенцијата за здравје, Жером Саломон рекол дека засега во вкупната бројка на смртни случаи ги вбројуваат само починатите во болниците, но дека тој број ќе биде многу поголем кога ќе се додадат и починатите во домовите за пензионери.

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат