2 C
Скопје

Tag : заболени

Вести Скопје Слајдер

Скопје: Хоспитализирани 34 нови пациенти поради компликации со ковид-19

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 34 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 338 лица сомнителни и потврдени...
Вести Македонија Слајдер

ИЈЗ: 30 смртни случаи помалку во однос на претходната недела, помалку тестирани и заразeни

Слободен печат
Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 21 до 27 декември 2020г. тестирани се вкупно 13.123 материјали во лабораториите во кои...
Вести Свет Слајдер

КОРОНАВИРУС: Над 71 милион луѓе заболени ширум светот

Слободен печат
Повеќе од 71 милион луѓе биле заразени со коронавирусот ширум светот, додека речиси 50 милиони се излекувале, а речиси 1,6 милиони починале како резултат на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Доктор Пановски: Со 400.000 вакцинирани лица може да се постигне заштита од ковид-19

Слободен печат
Со 400.000 вакцинирани лица може да се постигне заштита од ковид-19. До март, кога се очекува да стигне вакцината против коронавирусот, 600.000 граѓани на некој...
Вести Свет

Намален бројот на инфицирани лица, но не и на починати: Германија со дневен рекорд од 410 смртни случаи

Слободен печат
Во Германија, во последните 24 часа, починаа 410 лица како последица на коронавирусот, најмногу за еден ден, а бројот на нови случаи се зголеми за...
Вести Свет

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

И.И.
САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс”. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи...
Вести Регион Слајдер

Нов црн рекорд во Србија: 6.109 заразени и 29 починати за 24 часа

Слободен печат
Според официјалните податоци, во последните 24 часа во Србија 29 лица починале како резултат на коронавирусот, така што вкупниот број на жртви се зголеми на...
Вести Македонија

КСС бара исплата на 100 проценти плата за заболените од ковид-19

Слободен печат
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска реагираше на најновиот заклучок на Владата со кој на болните од Ковид нема да им се исплаќа 100 проценти...
Вести Свет

За првпат по три месеци: Бројот на новозаразени во Европа во пад

Слободен печат
Првпат по три месеци, бројот на заболени од коронавирус во Европа почна да опаѓа, откако се евидентирани за 10 проценти помалку заразени од минатата недела,...
Вести Свет

СЗО: Рекордни 3,6 милиони новозаразени лица со ковид-19 за една недела во светот

Слободен печат
Бројот на нови случаи на коронавирус во светот минатата недела се зголеми за повеќе од 3,6 милиони, што е најголем број за една недела од...