Тренерот на РК Алкалоид, Кире Лазаров: Се надевам на подобра реализација во Данска

фото: Слободен печат/Драган Митрески

Во вторник од 20.45 часот (пренос во живо на МРТ 3) македонскиот ракометен вицешампион Алкалоид ќе го одигра својот четврти натпревар од групната фаза во ЕХФ Европската лига во Данска против Бјерингбро-Силкеборг.

Играчите предводени од тренерот Кирил Лазаров, во третото коло во СЦ „Јане Сандански“ загубија од истиот противник со 31:23.

– Се надевам дека ќе имаме подобра реализација, и во реваншот ќе покажеме поголема борбеност и поголема мотивираност – вели Лазаров.

По три кола во групата „Ф“ води Бјерингбро-Силкеборг со четири бодови, колку што има и Војводина, Ла Риоха три, а Алкалоид еден.

Голманот на РК Алкалоид, Благојче Трајковски на првиот меѓусебен дуел со Бјерингбро-Силкеборг забележа 11 одбрани.

– На дуелот со Силкеборг ја почувствувавме силата на данскиот ракомет. На мечот во гости треба да ги поправиме грешктие и да го дадеме максимумот – рече Трајковски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот