Трамп не одговора на незгодни прашања: Си замина од прес кога новинарката му го постави ова (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло ја напушти вчерашната прес конферецнија откако новинарка го праша за неговата лажна изјава за здравствената заштиа за ветераните која ја повтори повеќе од 150 пати.

Трамп на конференцијата повторно изјави дека тој лично ја одобрил здравствената програма за ветераните.

„Се обидуваа тоа да го протуркаат со десетлетија и десетлетија. Ниту еден претседател не успеа тоа да го среди. Освен јас“, рече Трамп.

Но вистината е дека програмата Избор на ветераните (Veterans Choice) ја протурка поранешниот претседател Барак Обама кој законски ја одобри во 2014 година, пишува Си Ен Ен.

Трамп всушност го потпиша законот VA MISSION од 2018 година во кој се проширени критериумите за прифаќање во таа програма. Наместо да го изнесе вистинскиот редослед на настаните, Трамп повторно нагласи дека тој е единствен  заслужен за програмата Избор на ветераните, наведувајќи дека другите претседатели не успеале да ја протуркаат таа програма во последните „50 години“.

Прочитајте и...  Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

„Зошто постојано тврдите дека вие сте ја одобриле програмата Избори на ветераните?”, го запраша американскиот претседател дописничката на Си Би Ес Њуз Пола Рид.

Трамп се обиде да го игнорира нејзиното прашање и да одговори на прашањето на друг новинар но Рид беше упорна.„Рековте дека вие сте го одобриле Избор на ветераните. Тој е одобрен во 2014 година… Изнесовте лажна изјава“, продолжи новинарката.

Трамп после тоа застана, а потоа одговори: „Во ред. Ви благодарам многу на сите“. Потоа си замина од конференцијата.

Трамп досега ниту еден новинар не го испитувал на овој начин за неговите изјави за програмата Избор на ветераните.

Прочитај повеќе

Лавров со повик со Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат