4 C
Скопје

Трагедија во Хрватска: Почина легендарниот ракометар Златко Сарачевиќ

На поранешниот ракометар му се слошило во неговото возило по што итно е префрлен во болница, но не успеа да ја добие најважната битка, за сопствениот живот.

Ракометна Хрватска е во тага, легендарниот Златко Сарачевиќ почина на 60-годишна воздраст по натпреварот на неговиот тим Подравка вегета и Локомотива.
Сарачевиќ починал откако лекарите во болницата „Др. Томислав Бардек“ во Копривница, 40-тина минути се обидувале да го реанимираат.

Тренерот на Локомотива веднаш по натпреварот ја напуштил салата и со својот автомобил тргнал да ја однесе дома, Барбара Станчин, која е тренер на голманките на Подравка. На еден од семафорите во Копривница, наеднаш му се слошило по што Барбара повикала итна помош. Првичните сомнежи биле дека станува збор за срцев удар, лекарите се обидуваа да му го спасат животот, но за жал, не успеаја.

Златко Сарачевиќ се смета за еден од најдобрите хрватски ракометари на сите времиња, играше на десната бековска позиција, а најголемиот успех го постигна на Олимписките игри во Атланта 1996 година, кога со „коцкестите“ го освои златниот медал.

Прочитајте и...  ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Со репрезентацијата на поранешна СФР Југославија на ОИ во Сеул 1988 година го освои бронзениот медал, додека 1986 година триумфира на Светското првенство во Швајцарија. Со репрезентацијата на Хрватска има сребрен медал на СП 1995 година и бронзен од ЕП 1994 година.
Во клупската кариера, настапуваше за Борац од Бања Лука, Медвешчак, Ним, Бордо, Кретеј, Истр, Загреб, Веспрем и Замет по што и се посвети на тренерската кариера. Сатачевиќ ги тренираше Замет, Нирегијаза, Челик, Загреб, Дубровник и Подравка.

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар