-1 C
Скопје

Стевановиќ: Ковид-19 е непредвидлив, лекуваме пациенти по осум недели, ги губиме за секунда

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, Милена Стевановиќ во синоќешното гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 ја истакна непредвидливоста на ковид-19 со која се соочуваат здравствените работите кои лекуваат пациенти по осум недели, а ги губат во секунда.

– Се соочуваме со исклучително тешки пациенти при самиот прием, кога е тешко да се помогне и да се спаси пациентот. Но исто така има и пациенти кои се навреме примени, лекувани 8 недели на третман, и кога мислите сте ја завршиле работата, и кога сте мислеле дека е стабилно, се е во ред, во следните неколку часа ситуацијата се влошува и го губиме за секунда, рече Стевановиќ.

Прочитајте и...  СЗО: Можеби никогаш нема да го најдеме „нулта пациентот“

Таа се осврна и на високиот број смртни случаи за што истакна дека е очекуван со оглед и на зголемените бројки на новозаболени и хоспитализирани лица.

– И светските трендови покажуваат дека со зголемување на бројот на нови случаи и пополнување на капацитетите, расте и бројот на смртни случаи. Максимално сме транспарентни кон јавноста за сите бројки, па и на бројката на смртност, истакна Стевановиќ.

Поврзани вести

Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Љубов на прв поглед

Слободен печат

Четвртиот пакет ги исклучи оние од третиот: Од 78.000 приговори за помош од 6.000 денари, прифатени само 2.132!

Соња Кириџиевска

Палењето знаме е примитивизам што треба да се казни

Соња Христовска Угриновска

На денешен ден – 16 јануари

Марина Дамческа

Денеска се празнува споменот на последниот од Пророците

Слободен печат

Остави Коментар