Стартни состави: Нападот останува ист, Трајковски и Бејтулаи од првата минута против Бугарија

Македонија атакува на победа против Бугарија/фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Вечерва на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје македонската А репрезентација ќе го игра последниот шести натпревар од групата „4“ во Ц сегментот од Лигата на нации против Бугарија (20.45 часот).

Селекторот на нашата селекција, Благоја Милевски во однос на дуелот со Грузија во Тбилиси, направи неколку промени во стартниот состав.

На голманската позиција останува Димитриевски, во одбраната како стартери остануваат Зајков и Муслиу, а од првата минута овојпат ќе започнат Бејтулаи и Тодороски.

Во средниот ред исто така има промени, Трајковски ќе игра од првата минута, Алиоски сега ќе биде нешто понапред, а остануваат како стартери Барди и Елмас.

А во нападот нема никаква промена, исто како на мечот со Грузијците, најблиску до противничкиот гол ќе бидат Миовски и Ристовски.

Резервни играчи се Ашковски, Атанасов, Дориев, Велковски, Серафимов, Елези, Димовски, Дор. Бабунски, Спировски, Фазлагиќ.

Стартни состави –

Македонија: Димитриевски, Бејтулаи, Зајков, Муслиу, Тодороски, Трајковски, Барди (капитен), Елмас, Алиоски, Миовски, Ристовски.

Бугарија: Наумов, Недјалков, Антов, Галабов, Попов, Груев, Стефанов, Карабелјов, Петков, Кирилов, Десподов.

Видео на денот