СП: Ѓорѓевиќ го скрати списокот пред Кина

Селекторот на српската кошаркарска репрезентација, Александар Ѓорѓевиќ пред настапот на СП одлучи дека подготовките за Мундобаскет ќе ги продолжи со 14 играчи.

За место на СП конкурираат: Милош Теодосиќ (Виртус Болоња, Италија), Стефан Јовиќ (Баерн Минхен, Германија), Василије Мициќ (Анадолу Ефес, Турција), Богдан Богдановиќ (Сакраменто Кингс, САД), Драган Милосављевиќ (Уникаха, Шпанија), Марко Гудуриќ (Фенербахче, Турција), Владимир Лучиќ (Баерн Минхен, Германија), Марко Симоновиќ (Зенит Ст. Петерсбург, Русија), Немања Бјелица (Сакраменто Кингс, САД), Стефан Бирчевиќ (Баскетс Бон, Германија), Никола Јокиќ (Денвер Нагетс, САД), Мирослав Радуљица (Џиангсу Драгонс, Кина), Никола Милутинов (Олимпијакос, Грција) и Бобан Марјановиќ (Филаделфија Сиксерс, САД).

Србите во белградската „Штарк“ арена в сабота од 21.00 часот и на 12 август во Каунас ќе игра контролни натпревари против Литванија. Потоа, од 16-18 август најдобрите српски кошаркари ќе учествуваат на меѓународниот турнир „Акрополис куп“ во кој ќе учествуваат уште домаќинот Грција, Италија и Турција.

Прочитајте и...  Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Селекторот Ѓорѓевиќ изјави дека конечниот список од 12 кошаркари ќе го соопшти пред почетокот на СП во Кина кое што ќе се организира во периодот од 31 август до 15 септември. Србите се во група со Ангола, Филипини и Италија.

Прочитај повеќе

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат

Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандал во ПСЖ, Нејмар му ја украде свршеницата на соиграч

Слободен печат

Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Слободен печат

Паметен потег: Навивач на Јунајтед наследството од 55.000 фунти го вложил на титула на Ливерпул

Слободен печат

Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат

Аталанта е спектакуларна екипа

Слободен печат