Со спојување на ПСА и Фиат Крајслер се формира европска автомобилска мега-компанија

Надзорниот одбор на ПСА одобри договор за спојување со Фиат Крајслер, отворајќи пат за формирање европска автомобилска мегакомпанија, јавија западни медиуми повикувајќи се на извори. Засега нема коментар од ПСА за наводите на медиумите во Париз.

Новиот бизнис субјект, со повеќе од 400.000 вработени, станува четврти по големина во секторот, со 8,7 милиони возила продадени под марките „Фиат”, „Алфа Ромео”, „Крајслер”, „Ситроен”, „Доџ”, „ДС”, „Џип”, „Ланчија”, „Масерати”, „Опел”, „Пежо” и „Воксхол”.

Таа одлука доаѓа еден ден откако „бракот“ беше одобрен од семејството Пежо.

Двата производитела на автомобили објавија на 31 октомври дека едногласно се согласиле за принципот на спојување во кој акционерите на двете групи би поделиле капитал од 50/50 по разни финансиски операции за да формираат нова светска мега-фирма за автомобили без да ги затворат постојните.

Прочитајте и...  Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Соединувањето на ПСА и на ФЦА ќе овозможи десетици милијарди евра инвестиции потребни за развој на електрични и автономни автомобили.

Новиот бизнис субјект ќе биде со седиште во Холандија.

ПСА и ФЦА проценија дека ќе заштедат 3,7 милијарди евра со спојување во една компанија со консолидиран промет проценет на 170 милијарди евра.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 11 август: Очекувајте нагло зголемување на вашата популарност

Слободен печат

Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдете партнер во еден од овие 3 хороскопски знаци: Секогаш ќе биде тука за вас!

Слободен печат

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Венчавка како од бајките: Во Ровињ се ожени актерот Жарко Димоски! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кај нас го правеа хомосексуалец, а само да ја видите неговата сопруга: Се сеќавате на Сакис Рувас!(ФОТО)

Васко Спасоски

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Слободен печат

Брена го жени најмладиот син: Виктор ги кажа сите детали за свадбата и неговата избраничка Сандра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Слободен печат

Јелена Ѓоковиќ не може да закрепне од короната: Ноле е загрижен за здравјето на сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Практично, а совршено чисти: Направете ваша „тоалет бомба” од состојки кои СИГУРНО ги имате во кујната! (ВИДЕО)

Слободен печат