-2 C
Скопје

Tag : фиат крајслер

Вести Економија

Четврта автомобилска компанија по големина во светот: Фиат Крајслер и Пежо-Ситроен-Опел се споија во нова компанија „Стелантис”

Слободен печат
Акционерите на Фиат Крајслер (ФЦА) денеска изгласаа спојување со француската групација Пежо-Ситроен-Опел (ПСА), со што е создадена четвртата по големина автомобилска компанија во светот. Новата...
Вести Свет

Ново окрупнување на светскиот автомобилски пазар: ЕУ одобри спојување на Фиат Крајслер и француската ПСА

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) денеска условно одобри спојување на италијанско-американскиот автомобилски гигант „Фиат Крајслер” со француската ПСА, матичната компанија на „Пежо”, „Ситроен” и „Опел”, во вредност...
Вести Свет

ЕК ќе отвори истрага за спојувањето на Пежо ПСА со Фиат – Крајслер

Слободен печат
Европската комисија денеска најави отворање детална истрага за спојување на францускиот Пежо ПСА и италијанско-американскиот производител на автомобили Фиат-Крајслер, стравувајќи од намалување на конкуренцијата. –...
Автомагазин Магазин

Со спојување на ПСА и Фиат Крајслер се формира европска автомобилска мега-компанија

Слободен печат
Надзорниот одбор на ПСА одобри договор за спојување со Фиат Крајслер, отворајќи пат за формирање европска автомобилска мегакомпанија, јавија западни медиуми повикувајќи се на извори....