Со оваа маска за лице ќе изгледате 10 години помлади, а потребни се само две состојки!

Замислете да не морате да трошите пари на скапи третмани и кремови, а лицето да ви изгледа младолико, затегнато и сјајно. Добрата вест е што сето ова е возможно, благодарение на оваа маска за лице.

Она што ви треба можете да го најдете во кој било маркет, а освен тоа, многу е едноставна за правење. Ќе ви заштеди и време и пари, а резултатите ќе ве изненадат. Поради составот и својствата што ги имаат состојките на оваа маска, морковот и медот, и дерматолизите ја препорачуваат како дел од рутината за нега на кожа. Докажано ги ублажува и најдлабоките брчки и го храни лицето.

Морковот е исклучително богат со бетакаротен, чии позитивни својства на сите ни се добро познати. Тој е задолжителен дел од составот на речиси секој крем за заштита од сонце и УВ-зрачење.

Прочитајте и...  „Шенон не сака да бега од вистината - таа умира“ - Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Портокаловата боја на морковот му ја дава каротинот, кого го нема во толкава мера во ниту еден друг зеленчук. Каротинот благотворно дејствува на кожата, особено на сувата, како и на кршливите нокти и коса. Од оваа супстанција настанува значајниот витамин А, кој во голема мера го има во морковот. Овој витамин не се нарекува залудно „витамин на младоста“.

Во комбинација со мед, овие нутриенти даваат фантастичен резултат во борбата против брчки, но и ја хидрираат и хранат кожата и ѝ ги враќаат сјајот и еластичноста.

Морковот изобилува и со други витамини. Тоа, пред сѐ, се витамини од групата Б (Б1, Б2, Б5, Б6) и ПП, Д, Е и Х.

За приготвување ќе ви требаат 2 лажици мед и еден поголем морков.

Прочитајте и...  Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Добро измијте го и излупете го морковот, а потоа сомелете го во блендер додека се претвори во каша, додајте мед и сето тоа уште еднаш добро измешајте го за да стане смесата воедначена. Нанесете ја на целото лице во подебел слој и оставете ја да дејствува 30 минути. Потоа, измијте ја кожата со млака вода.

Ефектите ќе бидат видливи по еден месец доколку ја нанесувате маската 2 пати неделно на лицето.

 

Прочитај повеќе

Веднаш ќе го реши вашиот проблем – Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Слободен печат

Ако не сте мотивирани за работа, можеби сте осамени – размислете за тоа!

Слободен печат

„Шенон не сака да бега од вистината – таа умира“ – Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Слободен печат

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат

Анџелина Џоли на 16 и 44 години: Прашува на која слика е поубава (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трик на една мајка по кој плочките во бањата ќе ви блескаат

Слободен печат

Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Слободен печат

Хроно појадок: Зучини тава

Слободен печат

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Слободен печат

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат