Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Словенечкиот премиер Марјан Шарец денес изјави дека Словенија е подготвена и да ги затвори границите ако се зголеми ризикот за влез на коронавриусот во земјата, јавуваат словенечките медиуми, а пренесува „Индекс“.

– Поради ширењето на коронавирусот Словенија ќе ги затвори границите ако тоа е потребно, односно ќе ги спроведува мерките кои се соодветни и одговараат на состојбата – рече Шарец за новинарите.

Според зборовите на словенечкиот премиер во оставка, словенечката влада и здравствените институции дневно ги следат настаните поради веројатниот ризик дека вирусот може да се појави во Словенија.

Постојат и сценарија за понатамошни активности, па и ангажирање на цивилната заштита и полицијата ако дојде до поголема бројка на заболени, но сите тие мерки треба да се применат во однос на тоа како ќе се развива ситуацијата.

Прочитајте и...  Се сменија приоритетите во Град Скопје, наместо Луна Парк ќе се градат улици

Здравствените власти денес потврдија дека вкупно 13 луѓе досега во Словенија се тестирани за новиот коронавирус и сите тестови покажале негативен резултат.

Во таканаречен домашен карантин се два пара на партнери кои минатата недела во татковината се префрлени од крузерот „Дајмонд принцес“, а претходно спроведуваните тестови и во Јапонија и во Словенија покажаа дека не се разени. Добро се чувствуваат и немаат симптоми на болеста.

Прочитај повеќе

Верижен судар на повеќе од 20 камиони во Бугарија, има и загинати

Слободен печат

Шефот на СЗО: Ако земјите набрзина ги укинат ограничувањата, коронавирусот може да се засили

Слободен печат

ММФ: Светската економија влезе во рецесија

Слободен печат

Британската кралица во недела ќе има ретко обраќање до јавноста

Слободен печат

Потпишан договор за изградбата на новиот објект „Бамби” на градинката “Фидани”

Слободен печат

Поради пандемијата Европејците велигенските празници ќе ги поминат во изолација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Меркел: Премногу рано е ги укиме ограничувањата, граѓаните да останат дома за Велигден

Слободен печат

Гутереш: Да се положи оружјето секаде во светот додека трае оваа здравствена криза

Мицкоски: Во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Слободен печат

За дваесет отсто зголемен бројот на смртни случаи во Канада

Слободен печат

Албанските затвореници излегуваат на тримесечна слобода поради коронавирусот

Слободен печат

Кипар со софтверски систем ќе ја открива причината за смртта кај позитивните лица на Ковид-19

Слободен печат