Слон уби 14 лица во Индија

Фото: Принтскрин

Слон кој се оддели од стадото за еден месец уби 14 лица во државата Џарканд, на истокот од Индија. Само во последните 24 часа три лица починале како резултат на повредите што им ги нанел слон.

Слонот уби пет лица во областите Деогар и Џамтар минатата недела, а преостанатите жртви беа пронајдени во областите Сантал Паргана, Дунбад и Гирдих во индиската држава Јаркан, објави „Тајмс оф Индија“.

Три лица беа убиени во последните 24 часа.

Меѓу нив има и две девојчиња кои се капеле во река во селото Дехуа во областа Деогар, а телото на еден човек било пронајдено во селото Калаџахираја во областа Џамтар.

Властите можеа да стигнат до нивните тела само кога слонот беше однесен во шумска област во областа Дабад.

 

Видео на денот