СЛОБОДЕН ПЕЧАТ пресмета колку чини една матурска: ОД СУМАТА ЌЕ ВИ СЕ СВРТИ

Во тек се прославите на матурските и полуматурските. Матурската вечер е важен настан во животот на секоја млада личност, со што се обележува преминот во еден нов, позрел период и постепено влегување во светот на возрасните.

Но понекогаш овој настан за родителот е ноќна мора. Сакајќи нивните деца да не се двојат од останатите, многумина се принудени да подигнуваат и кредити и да се задолжуваат кај роднини и пријатели за да организираат „прописна“ матура.

Цената за матурската вечер зависи од цената на фустанот, костумот, на останатите додатоци на фризурата и шминката, од изборот на ресторан, бројот на гости, изборот на фотограф.
Еве приближно колку пари ќе треба да потрошат родителите за матурската вечер на своите деца.

Прочитајте и...  Зукерберг се огласи по големиот број критики, велејќи дека ги ревидира правилата на објавите на Фејсбук

Цените на фустани за „вечерта од соништата“ се различни во зависност од материјалот, должината, дизајнерот…
Според некои пресметки, ако девојките се определат за најевтината варијанта, ќе мора да одвојат околу 100 евра, додека за најскапите комбинации ќе им бидат потребни неверојатни 900-1000 евра.
Секако со фустанот или со оделото треба да има и соодветни обувки. И тука цените се движат околу 50 до 250 евра.

Студијата за фризури и шминки со своите најразлични комбинации ги ставаат на уште поголеми маки родителите на матурантите и полуматурантите. Еве што нудат некои од нив:
Професионална шминка + фризура – 2.500 ден.
Фризура + шминка + трепки – 2.500 ден.
Фризура + шминка + трепки + наливни нокти – 3.000 ден.
Фризура + шминка + гел на природни нокти – 2.500 ден.
Едночасовна фотосесија за матуранти на локација по избор – 3.100 ден.
Пакет за фотографирање на матурска прослава (професионална фотосесија на славеникот на неколку локации + професионална шминка + обработка на фотографиите + DVD) – 5.000 ден.

Прочитајте и...  Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Исто така сите сакаат матурската на нивното дете да биде прославена во некој поелитен ресторан кој е на добар глас, па и тука ќе отидат уште неколку стотини евра.

Според груби пресметки, можеме да кажеме дека една средна матурска вечер би чинела енормни 2.000 евра. А колку би чинела поскапа матура?

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат