18.8 C
Скопје

Славната Барбра Стрејсенд денес го прослави 79-от роденден

Легендарната музичка дива Барбра Стрејсенд, една од најпродаваните изведувачи на сите времиња, денес го прослави 79-от роденден.

Родена е во еврејско семејство во Бруклин во Њујорк. Нејзиниот татко, наставник, починал кога таа имала само 15 месеци, а потоа таа не се сложувала најдобро со својот очув. Нејзината сестра, Рослин Кајнд исто така е пејачка. Нејзината мајка, Дајана Ајда Розен, не ја подржувала Барбара во желбата да се занимава со шоу бизнис, сметајќи дека таа не е доволно убава.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barbra Streisand (@barbrastreisand)


Барбра завршила училиште во Еразмус Хол каде матурирала како една од најдобрите ученички и пеела во хорот со Нил Дајмонд, а се дружела и со шаховскиот првак Боби Фишер. Барбра никогаш не била на колеџ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barbra Streisand (@barbrastreisand)


Уште како тинејџерка започнала да пее во ноќните клубови. Сакала да биде актерка и се појавила во неколку оф-бродвејски претстави – во една глумела со Џоан Риверс, која исто така сакала да стане актерка. Нејзиното тогашно момче, Бери Денен, и помогнало да го осмисли својот прв настап со кој започнала да стекнува слава како пејачка, најпрвин во геј баровите во Гринич Вилиџ на Менхетен, 1960 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barbra Streisand (@barbrastreisand)


Името Барбара го скратила на Барбра со цел да биде попрепознатлива.

На 19 години, 1962 година се појавила за првпат на Бродвеј, во мјузиклот „I Can Get It for You Wholesale“. Истата година го потпишала договорот со музичката куќа Колумбија Рекордс. Нејзиниот прв албум, „The Barbra Streisand Album“ излегол во 1963 година и со него таа освоила две Греми награди.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barbra Streisand (@barbrastreisand)


Нејзините наредни албуми исто така биле успешни, така што во еден момент нејзините први три албуми се нашле истовремено меѓу првите десет на Билбордовата топ листа и тоа во време кога рокенролот и Битлси доминирале на топ листите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barbra Streisand (@barbrastreisand)


Во 1964-та година таа добила улога во претставата „Смешна девојка“, базирана на животот на Фани Брајс.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barbra Streisand (@barbrastreisand)


Улогата најпрвин требало да и припадне на актерката Ен Банкрофт, но Џул Стејн, авторката на музиката за претставата, по гледањето на претставата „I Can Get It For You Wholesale“ ја посакала Барбара за главна актерка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barbra Streisand (@barbrastreisand)


По неколку успешни појавувања на телевизија, меѓу кои било и шоуто на Џуди Гарланд, во 1965-та година таа ја добила својата емисија Си-Би-Ес под насловот „Се викам Барбра“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Barbra Streisand (@barbrastreisand)


Среќен роденден Барбра Стрејсенд!

Поврзани вести

Славниот Хари Потер им ја продаде својата куќа на родителите: Скржавeц или малверзации со законот?

Слободен печат

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Остави Коментар