Скопско вечно дерби за трофејот во Купот

фото:druga.aba-liga.com

Екипите на Работнички и на МЗТ Скопје денеска (17.30 часот) по седми пат ќе играат во финалето на кошаркарскиот Куп на Македонија кој од годинава го носи името на легендарниот Благоја Георгиевски – Буштур.
Токму екипите на Работнички и на МЗТ Скопје се најтрофејни екипи во македонската кошарка, а денеска тимот од Градски парк кој е последен освојувач на Купот ќе го брка 11. трофеј, додека „металците“ се во лов на 10 Куп трофеј.
Интересно е што досега Работнички и МЗТ Скопје дури шест пати играле меѓу себе во финалето и имаат половичен ефект, по три победи.

1994 година Работнички  – МЗТ Скопје 81:49
1996 година МЗТ Скопје – Работнички 69:64
2000 година МЗТ Скопје – Работнички 68:66
2003 година Работнички – МЗТ Скопје 70:68
2011 година Работнички – МЗТ Скопје 74:69
2018 година МЗТ Скопје – Работнички 76:67

Видео на денот