Шпанија е вториот полуфиналист на Мундобаскет (ВИДЕО)

Откако претходно Аргентинците први обезбедија настап во полуфиналните борби, тоа го направи и селекцијата на Шпанија која ја забележа и шестата победа по ред на Мундобаскет 2019.

„Фуријата“ беше подобра со двоцифрена разлика, иако Полјаците успеаја да се доближат во еден момент на само „минус четири“ (76:72) на пет минути до крајот на мечот.


Тогаш на сцена стапува шпанскиот кошаркар Рики Рубио кој со две значајни тројки ги урна сите надежи на Полска за евентуален пресврт.

Најефикасни во победничките редови беше Рубио со 19 поени (девет асистенции, пет скокови), следен од Вили Хернангомез со 18 поени. На спротивната страна најрасположен беше Еј Џеј Слотер со 19 поени.

Останатите две четвртфинални дуели се закажани за в среда, од 13.00 часот селекцијата на САД ќе игра против Франција, а два часа подоцна силите ќе ги одмерат Австралија и Чешка.

Прочитајте и...  Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Годишен форум на тренери во организација на ФФМ

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА: Арапите нудат 400 милиони фунти за борба помеѓу Џошуа и Фјури

Слободен печат

Порно ѕвезда открива дека фудбалер и праќал приватни пораки (ФОТО)

Слободен печат

КРАЈ ЗА РУСКАТА УБАВИЦА: Марија Шарапова ја заврши кариерата

Слободен печат

Најголемото хрватско дерби пред празни трибини поради коронавирусот?

Слободен печат

Откажување или одложување: Коронавирусот им се заканува на Олимписките игри?!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ поднесоа жалба во Лозана за одлуката на УЕФА

Слободен печат

Еден од најдобрите боксери-тешкаши умре од смеа кога го слушна оправдувањето на Вајлдер (ВИДЕО)

Слободен печат

Сензацијата на Баерн со неверојатна животна приказна: Роден во камп за бегалци и трча побрзо од дозволената брзина за возење во Лондон

Слободен печат

Солскјер останува на клупата на Јунајтед и наредната сезона

Слободен печат

Новак и одговори на мајката на кошаркарскиот Моцарт: Се надевам дека наскоро ќе се запознаеме

Слободен печат

Леброн на комеморацијата за Коби барал само една работа

Слободен печат