Шпагети од рерна со топчиња од месо – Неодолив вкус кој не се заборава! (РЕЦЕПТ)

Кога тестенините ќе ги направите на овој начин бидете сигурни дека ќе уживате во превкусни залчиња. Направете го рецептот и уверете се.

Потребни состојки:

– 400 грама шпагети
– 450 грама јунешко мелено месо
– 3 лажици презла
– половина лажица цимет во прав
– 3 чешниња лук
– 1 јајце
– 2 шолји доматен сос
– 100 грама фета сирење
– маслиново масло
– свежо оригано
– магдонос
– сол
– бибер

profimedia

Подготовка:

– Загрејте ја рерната на 180 степени, а тестенината сварете ја и исцедете ја.
– Помешајте го месото, презлата, ориганото, солта, циметот, биберот и изгмечениот лук.
– Измешајте лажица ипол ситно сецкан магдонос па додадете го јајцето, а потоа со раце помешајте ја смесата.
– Обликувајте 12 топчиња и ставете ги во сад.
– Оладете ги во фрижидер барем на 10 минути.
– На загреано масло на оган пржете ги топчињата осум минути.
– Исцедете ги на кујнски брисач и ставете ги во тава за печење. Прелијте ги со доматниот сос и посипете го со фета сирењето, па потоа печете ги на 20 минути на 180 степени.
– Посипете го и остатокот од магдоносот, уште малку фета сирење и послужете ги тестенините.

Прочитајте и...  Хит тренинг за витка линија: Согорете 150 калории за 8 минути (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Ексклузивни фотографии од „Златна бубамара“ – Погледнете како е вечерва во „А1 Арената“ (ФОТО)

Михаило Донев

Ексклузивни фотографии од „Златна бубамара“ – Погледнете како е вечерва во „А1 Арената“ (ФОТО)

Слободен печат

Хајли Бибер не успеа да се избори со ветрот – Фановите видоа нешто повеќе!

Слободен печат

Сашко Коцев на Бубамара: Како да те Кики моја, како да те Фрики моја… (ФОТО)

Слободен печат

Сашко Коцев на Бубамара: Како да те Кики моја, како да те Фрики моја… (ФОТО)

Слободен печат

Лејди Гага најави нов сингл: Дали пејачката стравува од конкуренција од подземјето на Лондон?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Манекенка од Полска ги тетовираше очите, а сега може да остане потполно слепа: Човекот кој ја тетовирал направил грешка (ФОТО)

Слободен печат

Откриена нова „мини Месечина“, која во моментов кружи околу Земјата

Слободен печат

Карлеуша во стилот на Џенифер Лопез: Пејачката во секси издание повторно го привлече вниманието кај јавноста (ФОТО)

Слободен печат

Хит тренинг за витка линија: Согорете 150 калории за 8 минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Славниот рапер Тајга проба да ја заведе Ава Карабатиќ на Инстаграм, а таа со ладнокрвна „корпа“ го спушти на земја (ФОТО)

Слободен печат

На интернет кружи оваа ФОТОГРАФИЈА од Кејт Мидлтон, доколку може таа веднаш би ја уништила (ФОТО)

Слободен печат