Tag : сос

Магазин Магазин слајдер Храна

Одличен предлог за денешниот ручек – Јунешко месо во сос од сенф и павлака

Слободен печат
Состојки: 600 грама јунешки шницли 1 лажичка сол малку црн бибер 1 лажица мешан сув зеленчук 2 лажици сенф 1 главица кромид 200 милилитри млеко...
Вести Македонија Слајдер

„Охрид СОС“: Багерите на Нефи Усеини копаат песок на крајбрежјето на Охридско езеро

Алек Стојковски
Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ на нивниот Фејсбук профил објави видео од багери кои копаат песок на крајбрежјето на Охрдиското езеро за потребите на бетонската база....
Магазин Магазин слајдер Храна

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: 500 грама пилешки батаци (може и бело месо) 250 мл неутрална павлака 125 грама кашкавал трапист зачини од билки неколку стебла праз Подготовка: Месото...
Вести Македонија

Минатата година се регистрирани 113 јавувања на СОС телефонот на „Меѓаши“

Слободен печат
На СОС телефонот при Првата детска амбасада во светот „Меѓаши” изминатата година се регистрирани 113 јавувања, што е нешто повеќе од годината пред неа и...
Магазин Семејство

Мезе кое го носи духот на Мексико, пробајте го префинетото гвакамоле (рецепт)

Слободен печат
Основата на вкусното гвакамоле е авокадото. Се верува дека неговото потекло датира уште од времето на Ацтеките во Мексико. Денес гвакамоле е дел од секоја...
Еспресо Храна

Нема подобар сос за шпагети од овој! Се подготвува за пет минути, а го сакаат сите!

Слободен печат
Кремастиот сос Алфредо е кулинарски сон. Настанал во Рим во 1920 година, а го создал Алфредо ди Лелио. До денес ова е омилениот сос што...
Еспресо Храна

Пас­трмка во сос од до­мати

Слободен печат
Сос­тојки: 2 пас­трмки 2 ла­жи­ци мас­ли­но­во масло 1 ла­жи­ца ме­шан сув за­чин (бо­си­лек, ори­гано, руз­ма­рин) 1 гла­ви­ца лук 1 гла­ви­ца кро­мид 1 кон­зер­ва со до­мати...
Еспресо Храна

Пи­леш­ко во до­ма­тен сос (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Сос­тојки: 500 гр пи­леш­ко или ед­на по­ма­ла ко­кошка 500 мл со­ја сос 500 мл до­ма­тен сос 200 мл ја­бол­ков оцет 100 гр гус­тин мас­ло по...
Еспресо Храна

НИШТО ПОЛЕСНО: Подгответе домати во тегла за оваа зима (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Овој рецепт се подготвува тегла по тегла. Наведените состојки се однесуваат само за полнење на една тегла....