Tag : рерна

Магазин Храна

Прсти ќе излижете: Полнето пиле за неделен ручек!

Васко Спасоски
Полнето, печено, крцкаво, вкусно пиле… Вистински рај за љубителите на овој тип месо! Ви претставуваме рецепт на кој нема да му одолеете. Рижотото што ќе...
Еспресо Храна

Чоколаден колач со банани за кој не ви е потребна рерна (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Оригинален десерт кој ќе им се допадне дури и на оние кои многу пребираат… Потребни состојки: – 2 големи зрели банани – 100 грама крупно...
Жена Магазин

Направете еко­лош­ки рас­твор за рерната да ви биде како нова

Слободен печат
До­ко­лу сте од оние до­ма­ќин­ки кои чис­те­ње­то на рер­на­та од елек­трич­ни­от шпо­рет им прет­ста­ву­ва нај­теш­ка ра­бо­та во до­ма­ќинството, оби­де­те се да го нап­ра­ви­те овој рас­твор...
Еспресо Храна

Меки и сочни: Тулумби без пржење, туку во рерна

Слободен печат
Важно е воопшто да не ја отворате рерната за време на печењето Состојки: 500 мл вода 1 лажица шеќер малку сол 2 шолји масло 300...
Еспресо Храна

Вкусни крофни кои се печат во рерна (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Според традиционалните рецепти, крофните се пржат во длабоко масло. Со цел да ги одбегнат маснотиите, некои ја претпочитаат оваа поздрава верзија која е многу лесна...
Еспресо Жена Магазин Храна

Пенасти крофни од рерна: Меко тесто полно фил! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Кога ќе го подготвите овој десерт куќата ќе ви мириса на дом… Потребно е: 200 мл млеко, 20 гр квасец, 1 лажица шеќер, 1 лажичка...
Еспресо Храна

Поховани шницли од рерна: Месо меко како путер! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Потребно ви е: 1 пилешки гради, 3 јајца, 200 грама брашно, 200 грама презла, масло, сол, бибер, 3 лажици кисела павлака. Подготовка: Месото истолчете го,...
Еспресо Жена Магазин Храна

Шпагети од рерна со топчиња од месо – Неодолив вкус кој не се заборава! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Кога тестенините ќе ги направите на овој начин бидете сигурни дека ќе уживате во превкусни залчиња. Направете го рецептот и уверете се. Потребни состојки: –...
Еспресо Жена Магазин Храна

Одличен предлог за денешниот ручек: Пикантни крцкави крилца од рерна (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Направете го овој рецепт и уживајте во превкусните залчиња… превкусни пикантни крцкави крилца. Состојки: 1 кг пилешки крилца 100 грама мед 50 грама кафеав шеќер...
Еспресо Семејство

Без хемикалии: Супер трик со чија помош вашата рерна ќе блеска (ВИДЕО)

Слободен печат
Чистењето на рерната е сигурно една од потешките работи во домаќинството. Особено доколку рерната не е исчистена подолго време, па на неа се наталожени голем...