Шилегов: Најголем увозник на отпад е Макстил

Не станува збор за отпад што се депонира, туку за отпад што се користи во индустриски цели, вели Шилегов

Градоначалникот на Град Скопје денеска обелодени дека најголем увозник на отпад во Македонија е фирмата Макстил.

– Тоа што излезе како податок во јавноста за увоз на 29 милиони тони отпад во рок од две години, разговарав со Министерството за животна средина. Таму ја имаат точната евиденција и на количините и на субјектите и на бројот на субјектите кои што се издадени. Тоа што од таму ми е кажано е дека не станува збор за отпад што се депонира туку за отпад што се користи во индустриски цели. Како најголем увозник се јавува Макстил, а се увезува отпад од старо железо, рече Шилегов.

Тој додаде и дека денеска новиот директор на Дрисла, ја презел функцијата вршител на должност на депонијата Дрисла.

Прочитајте и...  Полнолетните граѓани на Хонгконг ќе добијат по 1.280 долари заради коронавирусот

– Во текот на денешниот ден имав средба со поранешниот, и сега веќе сегашниот вршител на должност на депонијата Дрисла, во моментов се извршува попис на примопредавање на активностите, очекувам дека за ден -два тоа ќе биде завршено со цел Градот да го воспостави и фактичкото владение на Градот.

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат