16 C
Скопје

Tag : отпад

Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

Еколошки остров: Вештачко островско одморалиште ќе се гради од пластичен отпад собран од океанот

Слободен печат
Пловечки хотел на брегот од Индискиот Океан на австралиска територија, кај Кокос островите, ќе се гради од вреќи полни со пластика, која е собрана при...
Вести Македонија

ДИЖС: Надзор над „Пејпар Мил” по испуштање обоени отпадни води

Слободен печат
 По рестартирањето на „Пејпар Мил”, обоени отпадни води се испуштаат во отворен канал што потоа се влива во Оризарска Река. А водата од реката, заедно...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска
Контроверзните детални урбанистички планови за делот на Општина Гази Баба, во кој порано работеа погоните на фабриката за железо, ги вознемирија локалните жители. На почетокот на месецов,...
Вести Македонија

Еколошки ужас: Штипски „Исар” собра 800 вреќи со отпад на дел од патот кон депонијата „Трештана Скала”

Слободен печат
Околу 800 вреќи со отпад собраа вработените на штипското комунално претпријатие „Исар” покрај локалниот пат кој води до депонијата „Трештена Скала”. Директорот на ЈП „Исар”-Штип,...
Вести Македонија

Гевгелискиот совет: Да се поништи дозволата за складирање и третман на отпад на фирмата „GO Waste Solution”

Слободен печат
 Согласно планот и Законот за управување со отпад на вчерашната седница на која он лајн учествуваше и директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана...
Вести Ви Препорачуваме Свет Слајдер

Загадување на животната средина: Секоја минута се фрлаат по три милиони заштитни маски во светот

Слободен печат
Секоја минута во светот се користат и фрлаат три милиони заштитни маски, а многу завршуваат во природата и претставуваат вистинска еколошка бомба, пишува списанието „Фанпејџ”. – Заштитните...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Професор Ивановски: Собирањето и рециклирањето на отпадот е голем потенцијал и нови 2.000 работни места

Марина Дамческа
Македонија генерира околу 700.000 тони отпад годишно, пред се од домаќинствата. Нема баш точна евиденција колку е тука плус шут, отпад што не е регистриран....
Вести Македонија

ДИЖС го задолжи РЕК Битола соодветно да го складира опасниот отпад

Слободен печат
 По последниот извршен надзор од страна на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) во РЕК Битола, овој комбинат се задолжи континуирано да ја контролира прашината...
Вести Македонија

Изнесени отпадни 4,2 тон иницијатори и 5,3 тони разни отпадни хемикалии од „Охис” Скопје

Слободен печат
Со реализацијата на последниот извоз на отпадни 4,2 тони иницијатори и 5,3 тони разни отпадни хемикалии, Екоцентар 97 ДООЕЛ Скопје во целост ги исполни обврските...
Вести Македонија Слајдер

Фабрика за преработка на отпад ги налути Гевгеличани

Југослава Дуковска
Итно запирање на постапката за отворање на фабриката за преработка на отпад во Гевгелија побараа гевгелиските граѓански активисти, откако локалната самоуправа најави дека членовите на...