23.8 C
Скопје

Шампионска „петарда“ во Лондон, ја имаме првата ВАР одлука (ВИДЕО)

Бранителот на титулата во Премиер лигата, Манчестер сити стартуваше во шампионски стил, поведе во 25 минута преку Габриел Жезус.

Сите дилеми беа решени во второто полувреме, најзаслужен за тоа беше Стерлинг кој запиша „хет-трик“, стрелајќи во 51., 75. и 91 минута, а еден погодок беше дело на Агуеро од пенал.

Стерлинг е само осмиот играч кој успеал да постигне хет-трик на отворањето на сезоната. Прв тоа го направи Дидие Дрогба во сезоната 2010/2011 како играч на Челзи.

Од оваа сезона започна да се користи и ВАР технологијата која веќе ги имаше првите одлуки.

При 2:0, после додавањето на Стерлинг домашната мрежа ја затресе Жезус, но главниот судија ја погледна снимката и донесе одлука да го поништи погодокот поради офсајд позиција.

https://twitter.com/SwypeSports/status/1160170445502648321

Премиер лига 2019/2020
Прво коло:

Петок
Ливерпул-Норич 4:1

Сабота

Вест Хем-Манчестер сити 0:5
Борнмут-Шефилд јунајтед (16.00)
Барнли-Саутемптон (16.00)
Кристал Палас-Евертон (16.00)
Ватфорд-Брајтон (16.00)
Тотенхем-Астон Вила (18.30)

Недела

Њукасл-Арсенал (15.00)
Манчестер јунајтед-Челзи (17.30)

Поврзани вести

ВИДЕО: Холандска доминација над Австрија за пласман во осминафиналето

Слободен печат

Буфон по 20 години се врати во Парма, а соиграчите со кои го освои првиот трофеј одамна се пензионери и се татковци на негови соиграчи, политичари, тренери…

Слободен печат

Откриено е што им кажал Ериксен на лекарите кои го вратија во живот

Слободен печат

ВИДЕО: За инает на Роналдо, урнебесна реакција на рускиот селектор

Слободен печат

Нов пресврт во Тотенхем, отпаѓа и Фонсека, а нов фаворит е екс тренерот на Елмас

Слободен печат

ВИДЕО: Пресврт на Белгија во режија на Де Брујне

Слободен печат

Остави Коментар