СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Синдикатот на фудбалери на Македонија го поздравува секој потег кој е во интерес на фудбалот и здравјето на фудбалерите.

Пред евентуалното продолжување на сезоната во најквалитетниот македонски шампионат, во овој период прволигашите прават тестирања на Ковид-19.

И Синдикатот на фудбалери на Македонија дозна дека фудбалскиот клуб на Шкупи ќе се тестира на друго место и од сопствен буџет.

Прочитавме дека Фк Шкупи ќе се тестира на друго место и од сопствен буџет. Честитки за организацијата, им посакуваме 100 % негативни тестови. Нека бидат пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање. Го поздравуваме секој потег кој е во интерес на фудбалот и здравјето на фудбалерите – велат од СФМ.

Од претходно како што објави Синдикатот, за утре беше закажано тестирање во ФК Шкупи, но во последен момент беше откажано со образложение дека клубот од Чаир не верува во овие тестови.

Прочитајте и...  Австралија развива спреј за нос во борбата со ковид-19

СФМ дополни дека го почитува нивното мислење, и јавно ги замолија да направат тестови во друга институција во која тие веруваат во интерес на здравјето на фудбалерите.

Македонија ЃП ги прекина тренинзите по позитивните случаи на корона во македонскиот фудбал

Исто така СФМ информираше дека и ФК Струга Трим Лум одби да тестира со нив, но стружани коректно најавија дека тестови ќе направат во државните болници.

Прочитај повеќе

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат

Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Слободен печат

3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт”: Стојановски со нов кадетски рекорд на 50м грбно

Слободен печат