Серија А: Пандев на стартот со Кротоне, Елмас гостува кај Парма!

Денеска се објави календарот за новата натпреварувачка сезона 2020/21 во најсилната италијанска Серија А. Сезоната ќе започне на 20 септември 2020, а последното коло ќе се одржи на 23 мај 2021 година.

Актуелниот шампион Јувентус својот прв натпревар ќе го има на домашен терен против Сампдорија.

Повторно ќе имаме тројца македонски фудбалери во елитата, Горан Пандев со Џенова ќе го пречека составот на Кротоне.

Потоа, Елиф Елмас со екипата на Наполи ќе гостува кај Парма, а Удинезе на Илија Несторовски ќе се обидат да дојдат до првите три бода на домашен терен против новајлијата Специја.

Комплетниот календар за сезоната 2020/21 во Серија А можете да го погледнете ТУКА

Сезона 2020/21
Серија А, прво коло, двојки –

Прочитајте и...  Бартомеу ќе се бори до крај, не си поднесува оставка и бара одложување на рефендумот

Беневенто-Интер
Фиорентина-Торино
Џенова-Кротоне
Јувентус-Сампдорија
Лацио-Аталанта
Милан-Болоња
Парма-Наполи
Сасуоло-Каљари
Удинезе-Специја
Верона-Рома

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар