Селтик го почести со „петарда“ Номе Калју

Шкотскиот шампион Селтик ја торпедираше екипата на Номе Калју во првиот натпревар од второто квалификациско коло за Лигата на шампионите. Тимот кој во претходната рунда ја елиминира Шкендија, е поразен со убедливи 5:0 на гостувањето во Глазгов. Кристи постигна два гола, во листата на стрелците се запишаа и Ајер, Грифитс и Мекрегор.

Предноста на домашен терен ја искористистија речиси сите екипи, освен Дудалк кој одигра 1:1 против Карабак.

Црвена Звезда во Белград со 2:0 го совлада Хелсинки, благодарение на головите на Ричмонд Боачи и Милан Павков. Марибор со 2:1 славеше против АИК, а Ференцварош беше уште поубедлив и победи со 3:1.
Резултати:
БАТЕ – Розенборг 2:1
Клуж – Макаби Тел авив 1:0
Ференцварош – Валета 3:1
Марибор – АИК Стокхолм 2:1
Селтик – Номе Калју 5:0
Црвена Звезда – Хелсинки 2:0
Дундалк – Карабак 1:1

Прочитајте и...  Барселона ја користи кризата во Сити, на лето носи екстра засилување

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

пет × 3 =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат