СЕХА: Вардар и со пораз се пласираше на Ф4 турнирот

Европскиот шампион многу потешко од очекувањата обезбеди настап на својот деветти Фајнал-фор турнир во регионалното натпреварување.

Вардар во Скопје од Нашице донесе предност од 30:31, а вечерва на реванш натпреварот од четвртфиналето во СЕХА Газпром лигата загуби од хрватскиот Нексе со 25:26.

Благодарение на повеќе постигнати голови во Хрватска, играчите на Стевче Алушовски ќе играат на завршниот турнир во Задар, Хрватска. Во драматична завршница, новото засилување од Полска, пивотот Валчак со гол на шест секунди пред крајот го спаси Вардар од елиминација.

Најефикасни во победничките редови беа Чупиќ и Дисингер по пет голови, додека голманот Ристовски имаше девет одбрани. На спротивната страна Јагањац осумпати се запиша во листата на стрелците.

Прочитајте и...  Димитријевиќ залудно блескаше на теренот, пораз на Хувентуд (ВИДЕО)

Според програмата, во полуфиналето Вардар ќе игра против ППД Загреб, а Веспрем ќе се соочи со Мешков Брест. (фото: seha-liga/Jozo Cabraja)

Поврзани вести

Барселона заборави да победува во Ла Лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ е ментално посилен од Надал и Федерер

Слободен печат

Лајпциг го загуби дербито во Менхенгладбах и ја загуби лидерската позиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија пред пласман во футсал квалификациите за ЕП, Англија ги откажа бараж натпреварите

Слободен печат

Брозовиќ и Перишиќ го спасија Интер од срам на „Џузепе Меаца“(ВИДЕО)

Слободен печат

Жота го спаси Ливепул

Слободен печат

Остави Коментар