Се шпекулира: Џони Деп повторно како Џек Спероу за 301 милион долари

Пирати од Карибите, фото: IMDB-принтскрин

Се шпекулира дека 59-годишниот актер Џони Деп добива повеќе од 300 милиони долари за да се врати во „Пиратите од Карибите“, откако во 2018 година нецеремонијално беше исфрлен од франшизата поради наводите за злоупотреба на поранешната Амбер Херд. Извор близок до „Дизни“, наводно, ја фрлил бомбата во ново интервју за австралискиот медиум „Poptopic“.

„Договорот наводно е Џони Деп да се врати како Џек Спароу“, тврди малото птиченце што протекува за забавната веб-страница.

Деп глумеше во 5 филмови – „Пирати од Карибите“ во последните 19 години, пред „Дизни“ да го отфрли од шестиот и последен дел во пресрет на авторскиот текст на 36-годишната Амбер Херд од „Вашингтон пост“ од 2018 година, за кој Деп тврдеше дека го клеветил како домашен насилник. Ова, наводно, предизвикало да изгуби на плата од 22,5 милиони долари.

Сепак, по победата на Деп во тужбата за клевета на почетокот од овој месец, се чини дека „Куќата на глушецот“ би можела да биде подготвена да го врати во иконската улога.

„Дизни се многу заинтересирани да ја смират врската со Џони Деп“, рекол изворот за „Poptopic“. „Тие контактираа со актерот пред неговото судење за клевета против Амбер Херд и го прашаа дали би бил заинтересиран да се врати за уште еден или два филма „Пирати“.

џони деп
Фото: EPA-EFE/Steve Helber /

Во меѓувреме, шпекулираниот договор за враќање, кој наводно вреди 301 милион долари, наводно би го довел Деп „да се врати како Џек Спароу во „Пиратите од Карибите 6“ и спин-оф серијата на Дизни + за раниот живот на Капетанот на Црниот Бисер“, вели изворот.

„Она што можам да ви кажам е дека студиото веќе напиша нацрт за филм за Џек Спароу, па тие се многу надежни дека Џони ќе им прости и ќе се врати како негов иконски лик“, тврди изворот.

Видео на денот