Се продава култниот хотел „Југославија“, почетната цена е 27 милиони евра

Фото: Принтскрин/Јутуб

Стечајниот должник „Денјуб Риверсајд“ се продава на јавен тендер како правно лице, по почетна цена од нешто повеќе од 27 милиони евра. Најважниот имот на стечајниот должник, како што е наведено во огласот за продажба, се зградата на хотелот „Југославија“ во булеварот Никола Тесла и удел во сопственост на градежно земјиште на катастарска парцела 2442/1 (Катастарска општина Земун ) каде се наоѓа хотелот, пишува Н1.

До Хотел Југославија се издигаат кули до 155 метри, Површината на целата парцела е 45.613 метри квадратни, од кои 13.981 квадратни метри се под згради. Покрај стечајниот должник „Денјуб Риверсајд“, носител на правото на споменатата парцела е и фирмата „МВ Инвестмент“ од Белград, која е 100% во сопственост на „Милениум тим“. Се додава дека законското разграничување, во смисла на утврдување сосопственички удели на земјиштето, не е извршено, како и физичката поделба на земјиштето, па проценката на вредноста на имотот е направена под посебен претпоставка.

Во огласот се наведува и дека се води парнична постапка пред Стопанскиот суд во Белград по оспореното барање на пристаништето во Белград А.Д. катастарска парцела 2442/1 КО Земун, а која го сочинува имотот што влегува во правното лице. Помеѓу другото, треба да се истакне дека во рамките на хотелот „Југославија“ има лустер-таван кој со одлука на Музејот за применета уметност е означен како имот што ја ужива претходната заштита на Музејот, а претставува дел од проценетиот имот. Рокот за откуп на продажните документи, по цена од три милиони динари, е 11 март, додека депозитот на сметката на стечајниот должник треба да се уплати најдоцна до 15 март. Јавниот тендер ќе се одржи на 22 март во 12 часот, во хотел „Југославија“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот