СЕ ОГЛАСИ И ТРАМП: Одобрувањето на обвиненијата е срамота - Слободен печат

СЕ ОГЛАСИ И ТРАМП: Одобрувањето на обвиненијата е срамота

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека нема да му пречи долготрајно судење во американскиот Сенат.

Тој пред новинарите во Белата куќа изјави дека сака да ги види „свиркачите” чија жалба ги поттикна демократите да започнат истрага за повлекување.

Откако Судскиот комитет во Претставничкиот дом одобри два члена за импичмент, Трамп го опиша процесот како „срамота”, велејќи дека демократите го тривијализираа повлекувањето.

Комитетот на Претставничкиот дом на САД ги одобри обвинувањата за злоупотреба на службената должност и опструкции против американскиот претседател.

Конгресниот судски комитет гласаше со 23 „за” наспроти 17 „против” за да го одобри обвинението со кое Трамп се товари дека ја злоупотребил службената должност за да изврши притисок врз Украина да го истражи политичкиот ривал, демократскиот кандидат Џо Бајден и неговиот син Хантер, кој работел во украинска енергетска компанија.

Прочитајте и...  СДСМ: Изборите во 2014 година ги украде Груевски, обвинителството не презело ништо против Заев

Комисијата, исто така, одобри уште едно обвинение со кое Трамп се товари за опструкција на Конгресот.

Претходно, Комитетот одобри посебно обвинение со кое Трамп се обвинува за злоупотреба на моќта за обидот да ја натера Украина да го истражи Џо Бајден.

Одобрувањето на обвиненијата за импичмент од страна на Комитетот ја поставува основата за гласање од страна на целиот Претставнички дом следната недела, со што ќе заврши процесот на отповикување. Тоа значи дека во рок од неколку недели Трамп ќе се најде на судење во Сенатот, кој е под контрола на републиканците.

Прочитај повеќе

Богоев: Карпошани ќе одлучуваат за зонското паркирање

Слободен печат

Нема жртви во ракетниот напад врз Амбасадата на САД во Багдад

Слободен печат

Саздовски: Македонија има сериозен недостаток на пилоти

Слободен печат

Делегацијата на ЕУ во Пекинг закажа итен состанок поради коронавирусот

Слободен печат

Земјотрес во Турција: Жена и дете спасени од под урнатините

МИА Агенција

Снег на Стража, Маврово и Попова Шапка

Слободен печат

Остави Коментар

4 × 4 =

Прочитај повеќе

Голем чекор за Струмица и Македонија – Отворен специјализиран фитнес центар за лица со попреченост

Слободен печат

Нема простор за паника од коронавирусот, надлежните преземаат превентивни мерки

Слободен печат

Во вторник јавна расправа за законот за јавно обвинителство

Слободен печат

Нови судири во Либија: Хафтар напредува кон Мисрата

Слободен печат

Денес две седници во Собранието

Слободен печат

Променливо облачно со дожд и снег

Слободен печат