-5 C
Скопје

Сандаци со муниција од Втората светска војна пронајдени кај Машка плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми од различен калибар биле пронајдени при ископ во близина на „Машка плажа“ во Струга.

СВР Охрид денеска соопшти дека пронајдената муницијата потекнува од Втората светска војна.

– Во Струшката полиција пријавено е дека при правење ископ со багер во близина на хотел, пронајдени се лимени сандаци со куршуми од различен калибар од Втората светска војна. По извршен увид од овластен пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување и полициски екипи, констатирано е дека станува збор за стара и оштетена муниција, која е безбедно е подигната од стручните екипи – изјави портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоскми.

Прочитајте и...  Уапсен угостител во Тетово, кој служел гости по дозволеното време

Поврзани вести

Приведено лице за реметење на редот на паркингот на Клинички

Соња Христовска Угриновска

Уапсен охриѓанец во чиј клуб полицијата затекнала Русинки и Украинки „на црно“

Слободен печат

Беровец измислил дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татка си, полицијата го привела

Слободен печат

Уапсен угостител во Тетово, кој служел гости по дозволеното време

Слободен печат

Еден продавал, двајца купувале кокаин во Гостивар, сите приведени

Слободен печат

Затворен објект во Куманово заради непочитување на работното време

Слободен печат

Остави Коментар