Самоглас – прва платформа со аудио книги на македонски јазик

Со желба за промоција на културолошкиот и едукативниот раст во државата, „Самоглас“ е првата платформа за пласирање на аудио книги на македонски јазик. Во соработка со издавачката куќа „Херои“, поддржана од „Икона“, на неа веќе може да се слушаат неколку книги на македонски јазик меѓу кои „Малиот принц“, „Ромео и Јулија“, „Животинска фарма“ и „Дневникот на Ана Франк“, а активно се работи на дополнување со содржини, јавува Радио МОФ.

Платформата претставува веб апликација за пристап до аудиотеката (аудио библиотека) која е нов модел за претставување на литературни содржини на македонски јазик. Моментално, „Самоглас“ е достапен само преку својата веб верзија, но од тимот велат дека напорно се залагаат за изработка на апликација за мобилни уреди.

Прочитајте и...  МЗ: Изминатите три недели бројот на оздравени лица расте за околу 40% на неделно ниво

Целата вест прочитајте ја тука.

Прочитај повеќе

Американските војници се повлекоа од пет бази во Авганистан

Слободен печат

На Денот на Бастилја судири во Париз: Белите мантили и жолтите елеци контра полицијата (ФОТО+ВИДЕО)

МИА Агенција

Гласачките ливчиња од вчера и денес не се отвораат и не се бројат пред денот на гласањето

Слободен печат

Вооружен и опасен: Полицијата три дена трага по германски Рамбо кој разоружа четворица полицајци и побегна во шума (ВИДЕО)

Слободен печат

Аншобер: Забраната за слетување во Австрија не значи затворање на границата за земјите од Западен Балкан

Марина Дамческа

Јанев: Со лажни вести од одредени структури се врши своевиден атак врз мојата личност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ДВ: ЕУ треба да ги прекине пристапните преговори со Србија сѐ додека на власт е Вучиќ

Слободен печат

Вака почнаа протестите во Бугарија: Опозиционер беше уапсен на плажа, па почна хаосот (ВИДЕО)

Слободен печат

ДИК: Граѓаните да излезат на избори, исполнети се сите услови за безбедно гласање

Слободен печат

Кичевец заразен со ковид-19 почина на пат кон Инфективна болница

Слободен печат

Во текот на утрешниот ден ќе функционираат дежурните ординации во трета смена во скопските поликлиники

Слободен печат

СВР Струмица демантира дека му е изречен притвор на градоначалникот на Василево

Слободен печат