Tag : книги

Вести Култура

Јерговиќ, Баздуљ, Каракаш… гости на „ПРО-ЗА Балкан“ – дел ќе пристигнат во Скопје, дел преку видеоразговор

Слободен печат
Врвни автори од регионот, како и наши автори ќе бидат гости на 8.Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, што ќе се одржи од 14 до 17...
Забава Магазин Магазин слајдер

Работи кои ниту еден библиотекар нема да ви ги каже, а треба да ги знаете!

Слободен Печат
Што се смее и не смее во библиотека, што се може да сретнете, какви заблуди имаат луѓето кога се во прашање книгите, а и нивната...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Како да ги мотивирате децата да читаат повеќе книги?

Слободен печат
Децата не се раѓаат знаејќи дали треба да читаат или не. Се разбира дека не можете со сила да ги натерате да го прават тоа,...
Жена Магазин Магазин слајдер

Топ книги од македонските писателки Бужаровска, Димковска и Пармаковска

Александар Маџаровски
Александар Маџаровски, на социјалната мрежа Фејсбук популарен како „Читачот“, ни препорачува книги од три македонски писателки, достапни во продажба. – Иако секојдневието во нашава земја не...
Жена Магазин Магазин слајдер

Ема, Катерина, Александра и Калиопи, четири илустраторки кои ги освоија срцата на нашите деца

Јасмина Кантарџиева Димков
Какви би биле нашите омилени книги без илустрации? Колку илустраторот помага во развојот на детската фантазија? „Најверојатно би биле бели, би биле пак убави, ама...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 36 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 36, во печатеното издание на „Слободен печат“ (20-21.6.2020), го отвораме со фотографии од дела претставени на онлајн изложбата „Да бидеме заедно, додека...
Живот Култура Магазин

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.
На светот веќе му станува јасно дека 2020 година ни удри толку силна шлаканица, та свативме дека ние би можеле да си испланираме пикник, но...
Вести Култура

Литература.мк Superstore – Скопје ја добива најголемата книжарница во Македонија!

Слободен печат
Новата суперпродавница на „Литература.мк“, која е со површина од 500 м², свечено ќе биде отворена вечерва во 20 часот, во соработка со „Скопје сити мол“....
Култура

Објавени ексклузивни изданија од Петре М. Андреевски илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска

Слободен печат
Во рамки на едицијата „Македонски книжевни класици“ се десет книги со прозни и поетски дела на великанот на македонската книжевност, со цртежи кои за оваа...
Култура Магазин слајдер Некатегоризирано

Сакате да пишувате заедно со македонските писатели? Можете, на „Спинер“

Слободен печат
Здраво друштво, сте слушнале ли за „Спинер“? Не?! Е па, „Спинер“ е нова платформа што ги поврзува писателите и читателите на книги и им овозмоува...