Ротердам ќе биде домаќин на Евросонг 2021

Ротердам, Холандија се согласи да биде домаќин на Евросонг 2021 година откако овогодишното натпреварување за најдобрата песна на Европа се откажа поради пандемијата на коронавирусот.

Организаторите во март објавија дека овогодишниот Евросонг не може да се одржи во Ротердам во мај поради пандемијата на коронавирусот.

Градскиот совет на Ротердам одлучи да ги покрие трошоците кои настанаа поради откажувањето на Евросонг 2020 во износ од 6,7 милиони евра.

Евросонгот 2020 беше планиран од 12 до 16 мај. Организаторите на натпреварувањето – Европската радиодифузиската унија (ЕБУ) се обидоа да пронајдат некое друго решение, но не успеаа.

Ротердамската „Ахоу арена“ во која требаше да се одржи натпреварувањето, во моментот е пренаменета за сместување на заболените од коронавирусот.

Прочитајте и...  Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Песната која беше најголемиот летен хит на Европа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најстариот син на Дејвид и Викторија Бекам се вери со прекрасната актерка Никола Пелц! (ФОТО)

Слободен Печат

Овие 5 раси на кучиња го имаат најубавото влакно! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Контроверзна и незаборавна, имала страшно детство, стотина љубовници, а од скршеното срце никогаш не се опоравила

Слободен печат

Често настинувате, уморни сте, анксиозни? Можеби ви фалат овие витамини

Слободен печат

Стил на неделата: Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница

Ј.К.Д

Кој е всушност принцот Филип? Од тешко детство, бројни скандали до влез во 100-та година од животот

Слободен печат

Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Слободен печат

Сонувавте дека се бакнувате? Во зависност од сонот еве што може да значи

Слободен печат