Рецепт за најпопуларниот македонски колач – обланди

Фото: Профимедиа

Обландите се старински сите колачи без кои не може да се замисли ниту една прослава. Најпознати се секако оние со чоколаден фил, но и оние со пудинг од ванила се едноставно неодоливи. За подготовка ви се потребни само 10 минути, а состојките се евтини. Најдоброто нешто за овој рецепт е што нема ниту печење ниту готвење, а им успева буквално на сите.

Состојки:

– обланди
– 50 грама пудинг од ванила кој не се вари
– 300 милитри ладно млеко
– 80 грама путер
– 1 лажица шеќер во прав или обичен

Подготовка:

Изматете го пудингот со ладно млеко, па додадете го путерот што стоел на собна температура, а кој во меѓувреме сте го изматиле со шеќер.

Премачкајте ја обландата, па ставете го вториот лист, повторно премачкајте и така додека не ја потрошите.

Последниот слој е обланда, па завиткајте во проѕирна фолија и врз него ставете нешто цврсто. Оставете да се стегне на ладно.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот