(РЕЦЕПТ) Готвиме со Теа: Царски појадок – Качамак на модерен начин!

Фото: Принтскрин / Instagram Facebook

Започнавме убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска.

Оваа извонредна мајсторка и една од највлијателните готвачки на социјалните мрежи кај нас, стои зад бројните рецепти кои ги објавува на профилот „Готвиме со Теа“ – „gotvime.so.tea“.

Во овие ладни утра, Теа ни преглага супер брз појадок, качамак на модерен начин. Иако оригиналниот качамак се подготвува со пченкарно брашно, за да биде побрзо и поедноставно, таа го подготвува со палента.


Потребни состојки:

🥓250 гр. палента
🥓900 мл. млеко или вода
🥓30 гр. путер
🥓1/2 лажичка мешан сув зачин
🥓200 гр. чварки
🥓100 гр. сирење
🥓1 лажица свинска маст

Подготовка:

Во тенџере на оган ставете го млекото да се загрева и во него додадете ги путерот и мешаниот сув зачин. Кога ќе почне да врие млекото намалете ја температурата и со постојано…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Видео на денот