Реал Мадрид нема да игра на „Сантјаго Бернабеу“ (ФОТО)

Оваа одлука е донесена поради неможноста да присуствува публика на натпреварите во „Ла Лига“ и поради реконструкцијата на главниот стадион „Сантјаго Бернабеу“.

Фудбалерите на Реал ќе ги играат преостанатите натпревари во шпанскиот шампионатот како домаќини на помошниот стадион „Алфредо ди Стефано“.

Играчите предводени од францускиот тренер Зинедин Зидан се подготвуваат за продолжувањето на натпреварувачката сезона 2019/2020. „Алфредо ди Стефано“ е помошниот терен на „кралевите“, а на истиот ќе се играат мечеви од две причини.

Оваа одлука е донесена поради неможноста да присуствува публика на натпреварите во „Ла Лига“ и поради реконструкцијата на главниот стадион „Сантјаго Бернабеу“.

фото: твитер

Клубот веќе ги започна подготовките на помошниот објект, се поставува дополнително осветлување, со цел да се прилагоди осветлувањето на телевизиските преноси, додека играчите имаат по една тренинг сесија неделно со цел да се навикнат на новиот терен.

Прочитајте и...  Лука Дончиќ му го спасил животот на навивач на Далас

До крајот на шпанското првенство, Реал има уште 11 натпревари, од кои шест на домашен терен.

До прекинот на сезоната поради пандемијата на коронавирус, Реал беше втор на табелата на шпанската „Ла Лига“ со 56 освоени бода, два помалку од водечката Барселона.

Според најавите најсилното шпанско првенство продолжува на 11 јуни, а мадридскиот гигант ќе го одигра првиот натпревар на стадионот „Алфредо ди Стефано“ три дена подоцна против Еибар.

Прочитај повеќе

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат

Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Слободен печат

3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт”: Стојановски со нов кадетски рекорд на 50м грбно

Слободен печат