Рамуш Харадинај се откажа од пратеничката функција, ги кажа и причините (ФОТО) – Слободен печат
ВестиРегион

Рамуш Харадинај се откажа од пратеничката функција, ги кажа и причините (ФОТО)

Харадинај информираше дека неговото место во Собрание го препушта на колегите.

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај преку статус објавен на „Фејсбук“ информира дека нема да биде пратеник во новиот собраниски состав.

Харадинај рекол дека неговото место ќе им го препушти на колегите, а ќе продолжи да биде на чело на Алијансата за индина на Косово и според него Алијансата има потреба за реформи, јавува Зери.

– Моето седиште во Собранието на Косово ќе го оставам на колегите, но без прекин ќе продолжам да ги држам отворени вратите на Алијансата за потребната реформа што го побара народот – напиша меѓудругото Харадинај на „Фејсбук“.

Инаку, неговата партија заедно со Социјал-демократската партија на Косово, на последните парламентарни избори кои се одржаа на 6 октомври добија 11,57 отсто од гласовите.

Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close