18 C
Скопје

Рајковиќ со Астана ќе игра за нова титула во Казахстан

Македонскиот тренер Емил Рајковиќ денеска со својот клуб ја запиша и третата победа во полуфиналето од плеј-офот на кошаркарскиот шампионат во Казахстан.

Неговата Астана славеше убедливо со 85:52 и со максимални 3:0 го елиминираше составот на Каспиј Актау.

Кај стрелците во победнички редови доминираше Антон Пономарев со 11 поени, а по еден помалку имаа Николај Бажин и Максим Марчук.

Астана во големото финале го чека победникот од втората полуфинална пресметка помеѓу Атирау и Тобол Костанај (2:0).

Во 2019 и 2020 година Рајковиќ беше шампион во Националната лига на Казахстан.

Фото: pbcastana.kz

Поврзани вести

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Остави Коментар