14 C
Скопје

Tag : плеј-оф

Кошарка Спорт

Рајковиќ со Астана ќе игра за нова титула во Казахстан

Слободен печат
Македонскиот тренер Емил Рајковиќ денеска со својот клуб ја запиша и третата победа во полуфиналето од плеј-офот на кошаркарскиот шампионат во Казахстан. Неговата Астана славеше...
Кошарка Спорт

Прва лига: Академија ФМП е последниот учесник во плеј-офот

Слободен печат
Во најважниот меч од регуларниот дел во најсилниот кошаркарски шампионат, „академиците“ беа подобри од ТФТ (77:65). Екипата на Навико Академија е осмиот и последен учесник...
Кошарка Спорт

ВИДЕО: МЗТ Скопје елиминиран во четвртфиналето од Младост Земун!

Слободен печат
Во ревашнот од четвртфиналниот плеј-оф во АБА2 лигата денеска МЗТ Скопје Аеродром триумфираше со 92:86 против Младост Земун во салата „Морача“, Подгорица. Но, тоа не...
Кошарка Спорт

ВИДЕО: Далеку е елитата за „металците“, МЗТ убедливо поразен од Младост Земун!

Слободен печат
Во првиот натпревар од четвртфиналето во АБА 2 лигата денеска екипата на МЗТ Скопје Аеродром беше убедливо поразен од Млaдост Земун со резултат 95:75. За...
Ракомет Спорт

Суперлига, плеј-оф: Металург беше „тврд орев“ за Вардар 1961!

Слободен печат
Првиот дел од разигрувањето за титулата во првенството на Македонија заврши, а Вардар 1961 има максимални седум победи. Во последниот меч како гостин во Автокоманда,...
Кошарка Спорт

ВИДЕО: Фенер го освои Минхен за плеј-оф, кога е најтешко Гудуриќ, Де Коло и Весели!

Слободен печат
Фенербахче го победи Баерн во Минхен и на тој начин обезбеди пласман во плеј-офот, односно во Топ 8 фазата во Евролигата. Клубот од Истанбул денеска...
Кошарка Спорт

Федерацијата со два предлози за завршување на кошаркарската сезона

Слободен печат
На денешниот состанок во просториите на КФСМ помеѓу клубовите од Прва лига-мажи и раководството на КФСМ беа изнесени предлози во врска со завршувањето на натпреварувачката...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје Аеродром обезбеди плеј-оф во АБА2 лигата

Слободен печат
Македонскиот претставник го доби дуелот, еден од оние кои мораше да се добијат, против хрватската Горица денеска со резултат 77:73. И со скор од седум...
Ракомет Спорт

Владимир Глигоров ќе ја води екипата на Металург

Слободен печат
После заминувањето на Оливер Димитриоски поради лошите игри, РК Металург веднаш најде нов тренер, станува збор за поранешниот селектор на женската сениорска репрезентација, Владимир Глигоров....
Ракомет Спорт

Вториот тим на Еурофарм Пелистер беше тврд „орев“ за Вардар 1961

Слободен печат
Продолжија натпреварите од домашното првенство, односно разигрувањето за титулата во најдобрата македонска лига. Како што е веќе познато ќе се играат 14 кола, по што...