Првите хибриди на мајмуни и свињи родени во кинеска лабораторија

За прв пат во историјата, кинеските научници успеаја да донесат на свет две живи химери – хибриди на свињи и мајмуни, пишува „New Scientist“.

Свињите беа нормални, иако мал дел од нивните клетки беа идентични со клетките на мајмуните „cynomolgus“.

– Ова е прв извештај за химери на свињи и мајмуни, рече Танг Хаи од државната лабораторија за матични клетки и репродуктивна биологија во Пекинг.

Целта на студијата е одгледување човечки органи кај животни за трансплантација. Но, резултатите покажуваат дека патот до тоа е сè уште долг пат, признава кинескиот тим.

Хаи и колегите генетски ги модифицирале клетките на мајмуните „cynomolgus“, кои ги одгледале во култури, за да произведат флуоресцентен протеин „GFP“. Ова им овозможи на истражувачите да ги следат клетките и нивните потомци. Ембрионските матични клетки беа добиени од модифицираните клетки и се инјектираат во ембриони на свињи пет дена по оплодувањето.

Прочитајте и...  Филмскиот фестивал во Венеција се уште во план: Помалку филмови, со почитување на физичката дистанца

Потоа, повеќе од 4.000 ембриони биле всадени во маторици. Беа опрасени десет прасиња, од кои две химери. Сите починаа во рок од една недела. За оние кои биле химери на повеќе ткива на органи – вклучително и срцето, црниот дроб, слезината, белите дробови и кожата – се состоеше во дел од клетки на мајмуни, но нивниот процент беше низок: помеѓу една клетка на 1.000 и една на 10.000.

Засега не е јасно зошто свињите умреле, вели Хаи. Бидејќи умреле и двете свињи кои биле химери и оние што не биле, па тимот се сомнева дека проблемот лежи пред се во процесот на вештачко оплодување, а не во химеризмот. Имено, вештачкото оплодување не функционира исто кај свињите, како и кај луѓето и кај некои други животни.

Прочитајте и...  Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит, Шајло, започнува самостоен живот подалеку од целата семејна драма!

Прочитај повеќе

Супер занимација за ова попладне – Од скршени плочки направете си штосни саксии за терасата или дворот (ВИДЕО)

Слободен печат

Кога не можеме да пееме, тогаш ќе се сликаме: Фолк-пејачката Татијана Стефановска ги изненади обожавателите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали ја препознавате? Ќерка е на познати актери, а светот ја запозна во еротската трилогија

Слободен печат

Имате дилема каде да летувате во нашата земја? Ова се топ 3 дестинации по препорака на Елена Велевска (ФОТО)

Васко Спасоски

Манекенката Ирина Шајк суптилно провоцира на Инстаграм! (ФОТО)

Васко Спасоски

Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите заболени со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопјанецот Андреј ќе патува за Перу да ја претставува нашата земја на избор за убавина! (ФОТО)

Васко Спасоски

Маја Улк, физиотерапевтка и холистички тренер: Промената во себе носи промена на нашата релност

Јасмина Кантарџиева Димков

Исчезна глумицата Наја Ривера: 4-годишниот син бил сам на бродот, се претпоставува дека се удавила

Слободен печат

Време е за добра забава: „Нокаут“ со настап во Скопје!

Васко Спасоски

Џони Деп пред судијата го раскажа цел живот – од зависноста и забавувањето со Кејт Мос до ноќта кога умре Ривер Феникс

Слободен печат

Доста време посветив, не беше едноставно: Пејачката Гиговска положи возачки испит! (ВИДЕО)

Васко Спасоски