Првиот човек на Кјелце : Вардар го сака Зорман

Роберто Гарсија Парондо по освојувањето на титулата во ЛШ си заминува од Вардар, а клубот уште сега ја почна потрагата по неговата замена.
Главен фаворит за нов предводник на „црвено-црните“ е Словенецот, Урош Зорман кој мометно работи како помошник на Веселин Вујовиќ со словенечката репрезентација, и во Кјелце кај Талант Душебаев.
Оваа информација ја потврди и ракометарот на Вардар, Сташ Скубе за словенечките медиуми.

– Парондо не би сакал негов наследник да биде тренер од Балканот или од Скандинавија, тој смета дека е најдобро да се задржи сегашниот систем на игра, шпанскиот. А токму шпанскиот систем не е непознаница за Урош Зорман. Тој 15 години беше дел од овој систем и го знае ракометот во малиот прст. Знам дека би сакал да започне самостојна тренерска кариера и мислам дека Вардар би бил идеален тим за него. Ракометарите на Вардар го почитуваат и сигурно топло ќе го пречекаат. Се надевам дека ќе успее да се договори – изјави Скубе за „Дело“..

Прочитајте и...  Македонија во вториот шешир, преку потешкиот пат до СП 2021

Потврда дека Зорман е во нотесот на раководството на Вардар, дојде и од првиот човек на полскиот тим, Бертус Сервас.

– Информацијата за интересот на Вардар за Урош Зорман ме изненади. Секако, неговото евентуално заминување за нас ќе биде проблем, ќе мораме брзо да најдеме друго решение. Но, сфаќам дека ова е голема шанса за Урош, да седне на клупата на новиот европски првак и нема да му стојам на патот доколку сака да замине Тој секогаш ќе има максимален респект во Кјелце, сакаме да остане и ќе се обидеме да го убедиме во тоа – изјави претседателот на Кјелце за полските медиуми.

Прочитај повеќе

ТРАГЕДИЈА: Загина аргентински олимпиец

Слободен печат

Фановите на ФК Лос Анџелес им оддадоа почит на Коби и Џиџи (ФОТО)

Слободен печат

Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Слободен печат

Македонија домаќин на ракометно јуниорско СП

Зоран Спасоски

Последна шанса за Кутињо во Баерн 

Слободен печат

Коронавирусот го запира и спортот во Македонија!?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сакраменто прокоцка 19 поени, Лејкерси силни и без Леброн (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛЕ: Јунајтед со „петарда“ за Бриж, ФК Копенхаген го шокираше Селтик! (ВИДЕО)

Коминовски Фидан

Доколку сте типувале на Вулверхемптон, подобро НЕ ГЛЕДАЈТЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Никако да запрат поразите на МЗТ во АБА2 лигата

Крај во Лига Европа за Ристовски и Спортинг Лисабон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брзи лекции во Дубаи: Дали Ѓоковиќ го игра најдобриот тенис во кариерата!? (ВИДЕО)

Слободен печат