Пронајдено е телото на Американка која исчезнала во Русија

Американката Кетрин Серу (34) исчезна откако влезе во неидентификуван автомобил во Нижни Новгород. Нејзиното тело беше пронајдено во тој град, источно од Москва, а руската полиција сега уапси човек за кого се сомневаат дека може да биде поврзан со нејзината смрт.

Истражителите накратко известиле дека дотичниот човек имал големо досие за сериозни злосторства.

Американската амбасада во Москва соопшти дека ја потврдила смртта на Кетрин Серу, додавајќи дека будно ја следи руската истрага.

Руските екипи за пребарување го бараа телото на Кетрин во пошумено подрачје надвор од градот, каде што последен пат беше откриен нејзиниот телефонски сигнал.

Нејзината последна комуникација беше СМС-порака што и ја испратила на нејзината мајка во Мисисипи во која таа и напиша:

“Јас сум во автомобил со странец. Се надевам дека не сум киднапирана”.

Кетрин Серу е поранешна членка на американските маринци, која се пресели во Русија по завршувањето на нејзината турнеја во Авганистан во 2019 година за да продолжи со магистер по право на Државниот универзитет Лобачевски во Нижни Новгород.

Видео на денот