Пристигна електричниот Lotus со 2.000 KS (ВИДЕО)

Британскиот производител на спортски возила, Lotus го претстави својот, но генерално и прв британски целосно електричен хиперавтомобил – Evija.

Evija e првиот производ на Lotus откако стана дел од кинеската групација Geely, а планираше да напрви само 130 единици, поради интерната ознака на возилото Type 130.

Lotus Evija e вистински „ѕвер“ со четири електромотори кои заедно испорачуваат точно 2.000 KS и 1.700 Nm.

Моќта доаѓа од 70 kWh литиум-јонски батерии кои се сместени во средината на возилото и која се пренесува на сите четири тркала.

Lotus тврди дека Evija забрзува од место до 100 km/h зa помалку од три секунди.

Со оглед на моќта, тоа и не звучи премногу импресивноп со огледот на бројните бензински суперавтомобили со многу помала снага и имаат слично забрзување, a да не го споменуваме Tesla Model S P100d.

Прочитајте и...  Нова војна помеѓу Џорџ Клуни и Бред Пит: Се скарале поради колешка, причината е бизарна! (ФОТО)

Меѓутоа, останатите перформанси се повеќе од импресивни, па на Evijа му се потребни само три секунди до 200 km/h, додека до 300 km/h стигнува за помалку од девет.

Максималната брзина се проценува на околу 320 km/h. Покрај брзината, моделот Evija е посебен и поради леснотијата, затоа што тежи само 1.680 kg со сите компоненти.

Lotus најавува цена помеѓу 1,5 и 2 милиони евра, а почетокот на производството не е планиран пред 2020. година.

За повеќе информациии погледнете го видеото:

Прочитај повеќе

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат

Џеј Ло се обиде да го внесе кучето во приватниот авион, но се случи вистинска драма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Искуство на белграѓанката Јасмина која нашла паричник полн со пари: „Следниот пат ќе го шутнам!“

Слободен Печат

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал мајка му, па ги нападнал полицајците!

Васко Спасоски

Ниту цврстите гради без градник не успеаа да го тргнат вниманието од „изгужваниот“ стомак на Кејти Холмс! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Џенер повторно критикувана: „Си ги вадела ребрата? Баш сакаш да бидеш Ким!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Ретко која девојка има храброст за вакво нешто: Викторија Лоба си ја скрати косата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Сезонско освежување: Сладолед од праски

Слободен печат