20 C
Скопје

Претворете го бајатиот леб во најубавиот колач: Рецепт за 5 минути кој ќе го обожавате! (ВИДЕО)

Состојки: 6-7 кришки стар леб, 2 јајца, 1 пудинг од ванила, 200 мл млеко, малку масло, малку цимет, 2 лажици мед (или шеќер), 100 гр суво гројзе.

Подготовка: Тепсија со помали димензии 15×15 подмачкајте ја со маслиново масло. Во сад искршете ги јајцата, додадете млеко, малку масло, пудинг и ванилин шеќер, малку цимет, па се добро изедначете со мешалка.

Кришките леб потопете ги во млеко па наредете ги во тепсијата на дното. Наросете суво грозје, па одозгора наредете уште еден ред леб, па прелијте го со остатокот од млекото. Посипете уште малку суво грозје и печете на 200 степени околу 30-40 минути за течноста да испари и убаво да се запече.

Печениот колач посипете го со прав шеќер и ванилин шеќер. пријатно!

Поврзани вести

ФОТО: Меган Фокс позираше во проѕирна маица, јасно е дека таа „заборавила“ да облече градник!

Слободен печат

ФОТО | Се вакцинираше актерката Џенифер Анистон: Јас сум привилегирана

Слободен печат

ВИДЕО | Готова за три минути: Апаратите за пица кои ги шокираа Италијаните

Слободен печат

ВИДЕО: Кортни Кокс ја исфрлила водителката од дома бидејќи била лоша цимерка

Слободен печат

ФОТО | Јелена Карлеуша ги замолчи оние кои не веруваат дека се вакцинирала: Јецо, те почитувам, но иглата никаде не ја гледам – Затоа што си слепа!

Слободен печат

Кралицата Елизабета никогаш не открива што сака најмногу да јаде: Има една многу добра причина за тоа!

Слободен печат

Остави Коментар