Претерано заштитничкиот однос кон децата резултира со негативни последици

Родителите кои премногу ги штитат своите деца обично сакаат ги заштитат од неволји, повреди и болка. Но, постојат типови на родители премногу заштитнички настроени кон своето дете и на тој начин му испраќаат порака со која сметаат дека детето е неспособно да се носи со животните предизвици.

Сето тоа води кон недостаток на самодоверба кај децата. Таквите деца израснуваат во луѓе кои не можат да успеат во предизвиците и задачите, без помошта на возрасните.

Децата кои имаат премногу строги и заштитнички настроени родители не знаат да развијат и да преземат одговорност за своите постапки и затоа мора да преземат поголеми ризици, особено кога се тинејџери.

Претерано заштитничкиот однос на родителот кон детето доведува до недостаток на развој на самопочитување кај детето. Тоа се случува бидејќи на детето не му се дозволува да се соочи со предизвиците, без интервенција на родителите.

Прочитајте и...  Оливија Палеремо демонстрира како свилената марама може да стане одличен моден додаток

Самопочитта се развива така што децата се оставаат сами да се соочат со предизвиците, а тоа може да им биде скратено доколку се премногу заштитени.

Прочитај повеќе

Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдете партнер во еден од овие 3 хороскопски знаци: Секогаш ќе биде тука за вас!

Слободен печат

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Венчавка како од бајките: Во Ровињ се ожени актерот Жарко Димоски! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

Слободен печат

Кај нас го правеа хомосексуалец, а само да ја видите неговата сопруга: Се сеќавате на Сакис Рувас!(ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Слободен печат

Брена го жени најмладиот син: Виктор ги кажа сите детали за свадбата и неговата избраничка Сандра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Слободен печат

Јелена Ѓоковиќ не може да закрепне од короната: Ноле е загрижен за здравјето на сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Практично, а совршено чисти: Направете ваша „тоалет бомба” од состојки кои СИГУРНО ги имате во кујната! (ВИДЕО)

Слободен печат

Емина многу млада останала без татко, па нејзината љубов кон мајка ѝ е посебна: Еве како изгледа таа! (ФОТО)

Васко Спасоски