Премиер лига: Алиоски и Лидс на стартот против шампионот Ливерпул

Како што и беше најавено, денеска во утринските часови е објавен распоредот на натпревари за новата сезона во Премиер лигата, 2020/21.

По подолг период и Македонија ќе има свој претставник во елитата, во овој случај нашиот репрезентативец Езгјан Алиоски во дресот на Лидс.

Во првото коло Лидс (кој се враќа после 16 години во Премиер лигата), веднаш ќе се соочи со голем предизвик, односно на „Енфилд“ ќе ги одмери силите со актуелниот бранител на шампионската титула, Ливерпул.

На стартот ќе имаме осум натпревари, а два меча ќе бидат одложени. ЦЕЛОСНИОТ КАЛЕНДАР ОД НОВАТА СЕЗОНА ВО ПРЕМИЕР ЛИГАТА МОЖЕТЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ ТУКА

Премиер лига (сезона 2020/21)

Прво коло, двојки –

Прочитајте и...  После Бартомеу, Барселона доби привремен претседател

12 септември, сабота (16.00 часот)
Кристал Палас-Саутемптон
Фулам-Арсенал
Ливерпул-Лидс
Тотенхем-Евертон
Вест Бромвич-Лестер
Вест Хем-Њукасл

14 септември, понеделник (21.00 часот)
Брајтон-Челси
Шефилд јунајтед-Вулверхемптон

Одложени се дуелите на Барнли-Манчестер јунајтед и Манчестер сити-Астон Вила. Двете екипи од Манчестер ќе имаат додатен одмор поради нивните настапи на меѓународната сцена во текот на минатата недела.

Поврзани вести

Надал се откажува: Ѓоковиќ и шеста година најдобар тенисер на светот!

Слободен печат

Без Борко и Георгиевски против Финска и Швајцарија!

Слободен печат

Пирло: Има млади и неискусни во Јуве, далеку сме од Барса!

Слободен печат

Ндомбеле: Не ме повредија, ниту ме мотивираа зборовите на Мурињо!

Слободен печат

„Џокерот“ на Солскјер: Решфорд го надмина рекордот на Мбапе!

Слободен печат

Лига Европа: Адеми против ЦСКА Москва, холандски предизвик за Велковски

Слободен печат

Остави Коментар