Правете го ова еднаш неделно: Лицето ќе ви биде 10 години помладо!

Жените од Јапонија со години ги користат бенефитите од оризот кои им овозможуваат младолик изглед.

Оризот е неверојатен извор на линолна киселина и сквален кој е моќен антиоксиданс кој го стимулира производството на колаген. Ова го забавува создавањето на брчки на кожата и ја штити од негативните влијанија на сонцето.

Оризот исто така е полн со витамин Е и гама-орсинол, познат по својата способност да го штити срцето и да го намалува холестеролот во крвта.

Освен Јапонците, малку кој е запознаен со благодетите од оризот. Оваа намирница е способна да направи чуда кога станува збор за подмладувањето.

Затоа ви предлагаме да направите едноставна маска за лице која ќе ги израмни брчките и ќе ја подобри структурата на кожата.

Прочитајте и...  Криси Тајген и Џон Леџенд по третпат родители: Познатиот пар ги сподели среќните вести на необичен начин! (ВИДЕО)

Потребно ви е: 3 лажици ориз, 1 лажица млеко, 1 лажица мед.

Подготовка: Сварете го оризот, па исцедете го, а водата сочувајте ја. Потоа во оризот додадете лажица млако млеко и лажица мед.

Маската нанесете ја на чисто и суво лице. Оставете ја маската на лицето додека таа целосно да се исуши. Потоа измијте го лицето со водата која сте ја процедиле од оризот.

Оризовата вода има силни антиоксидативни својства. Ја влажни кожата и ја поттикнува циркулацијата во крвта. Оваа вода ги отстранува и старачките пеги од кожата, и ги ублажува воспалителните процеси. Оризовата вода ја штити кожата од нови брчки бидејќи ја хидрира.

Препорака е најмалку еднаш неделно да се нанесува оваа маска на лицето. За само неколку месеци со редовна примена на оваа маска, вашето лице ќе изгледа за 10 години помладо.

Прочитајте и...  10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Прочитај повеќе

Хороскопски знак кој на неверојатно лесен начин знае да ви го уништи расположението!

Слободен Печат

Најзгодната девојка од Инстаграм за ова лето: Запознајте ја скопјанката Оле! (ФОТО)

Васко Спасоски

10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се сонча во Црна Гора: Пејачката на лежалка во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија и Дејвид Бекам ќе станат баба и дедо – Вереницата на Бруклин Бекам е бремена?

Слободен печат

Ќе ве разнежни: Погледнете што се случува во домот на Цеца Ражнатовиќ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зарем е можно ваква трансформација? Погледнете како изгледала пред 10 години една од најзгодните пејачки во моментов на Балканот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина објави: Позитивна сум на коронавирусот

Слободен печат

Криси Тајген и Џон Леџенд по третпат родители: Познатиот пар ги сподели среќните вести на необичен начин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ламбе Албаковски за првпат го покажа и вториот наследник, синот Димитриј! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова баш секој мора да го прочита: Најубавите зборови на големите уметници за љубовта и среќата напишани некогаш!

Слободен печат

Сања Барби: Јас сум на врвот, десет празни места, па Елена Велевска и Сузана Гавазова! (ФОТО)

Васко Спасоски