Правете го ова еднаш неделно: Лицето ќе ви биде за 10 години помладо!

Profimedia

Жените од Јапонија со години ги користат бенефитите од оризот кои им овозможуваат младолик изглед.

Оризот е неверојатен извор на линолна киселина и сквален кој е моќен антиоксиданс кој го стимулира производството на колаген. Ова го забавува создавањето на брчки на кожата и ја штити од негативните влијанија на сонцето.

Оризот исто така е полн со витамин Е и гама-орсинол, познат по својата способност да го штити срцето и да го намалува холестеролот во крвта.

Освен Јапонците, малку кој е запознаен со благодетите од оризот. Оваа намирница е способна да направи чуда кога станува збор за подмладувањето.

Затоа ви предлагаме да направите едноставна маска за лице која ќе ги израмни брчките и ќе ја подобри структурата на кожата.

Фото: Профимедиа

Потребно ви е: 3 лажици ориз, 1 лажица млеко, 1 лажица мед.

Подготовка: Сварете го оризот, па исцедете го, а водата сочувајте ја. Потоа во оризот додадете лажица млако млеко и лажица мед.

Маската нанесете ја на чисто и суво лице. Оставете ја маската на лицето додека таа целосно да се исуши. Потоа измијте го лицето со водата која сте ја процедиле од оризот.

Оризовата вода има силни антиоксидативни својства. Ја влажни кожата и ја поттикнува циркулацијата во крвта. Оваа вода ги отстранува и старачките пеги од кожата, и ги ублажува воспалителните процеси. Оризовата вода ја штити кожата од нови брчки бидејќи ја хидрира.

Препорака е најмалку еднаш неделно да се нанесува оваа маска на лицето. За само неколку месеци со редовна примена на оваа маска, вашето лице ќе изгледа за 10 години помладо.

Видео на денот